Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii - GeziBilen

Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii

Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii

Osmanlı 1453’te İstanbul’u Fatih Sultan Mehmet’in komutasındaki yeniçeri ordusuyla fethedince beraberinde gelen ve hızla artan Müslüman nüfusunun ibadetlerinde kolaylık sağlanması adına pek çok kilise camiye çevrilir. Bu noktada bir kilisenin bulunduğu yerde yaptırılan Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii de İstanbul’daki ilgi çekici Osmanlı eserlerinden arasında gösterilir. 

Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii’nin net bilgiler içeren bir kitabesi bulunmaz ancak dönemin Osmanlı sadrazamı tarafından 1642 yılında yaptırıldığı sanılmaktadır. Cami ibadete açıldıktan yalnızca bir sene sonra ise Kemankeş Kara Mustafa Paşa, dönemin Osmanlı padişahının emriyle idam ettirilir.

Geçirdiği yüzyıllar içerisinde aslına sadık kalınarak restorasyon çalışmaları da geçirmiş olan cami, üzerindeki kitabelerden anlaşıldığına göre 1666 ve 1771 yıllarında iki farklı onarım geçirmiştir. Aynı zamanda mimarisine biraz daha yakından bakacak olursak 220 metrekarelik bir alana yayılı olduğunu göreceğimiz Beyoğlu’ndaki bu caminin giriş kapısı da yüksekte bulunur. Bu yüzden merdivenle giriş yapılan caminin alt kısımlarında ise dükkanlar mevcuttur. Çeşitli boyutlarda kubbelerinin yanı sıra tek minaresi olan Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii’nin iç mekanı ise oldukça sadedir.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi Kemankeş Kara Mustafa Paşa, Osmanlı İmparatorluğu’nda 17’nci yüzyılın ilk yarısında sadrazamlık da dahil önemli görevler üstlenmiş bir devlet adamıdır ancak 1644’te idam ettirilir. Yeniçeri odağında yetişmiş olan ve demir yay kullanmakta oldukça usta olan paşa, oku oldukça uzağa fırlatabildiği için ‘kemankeş’ lakabını almıştır.

Kemankeş Kara Mustafa Paşa CamiiKemankeş Kara Mustafa Paşa CamiiKemankeş Kara Mustafa Paşa CamiiKemankeş Kara Mustafa Paşa Camii

Yorumlar

 • @Cgcddcgfg
  10.12.2023 11:35

  cog gozel🇹🇷♥️

 • acelyaabasar
  27.09.2022 12:03

  İstanbul Tarihi camiilerinden. Yer altı camiinin arkasında saklanmış bir mabed. 1766 senesinde yapılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota