Keçecizade Fuat Paşa Camii

Keçecizade Fuat Paşa Camii

Keçecizade Fuat Paşa Camii

İstanbul’un Fatih ilçesindeki Çemberlitaş Mahallesi’nde konumlanan Keçecizade Fuat Paşa Camii, taş işçiliği ve sofistike mimarisi ile tanınan tarihi bir yapıdır. Osmanlı Devleti'nde 19’uncu yüzyıla damgasını vurmuş devlet adamlarından Keçecizade Fuat Paşa tarafından, öncesinde bir mescidin yıkıntılarının bulunduğu alan üzerine yaptırılır.

Taş ve tuğladan çıkılan, yani kagir bir yapısı olan cami tek kubbelidir. Sekizgen şekilli kubbesinin altında ferah bir iç alana sahip yapı, yaklaşık 100 metrekare alanda ibadet imkanı sağlar. Caminin göze çarpan en önemli detayı ise şüphesiz büyükçe pencereleridir. İç mekanın aydınlatmasının yanı sıra çok daha ferah olmasına vesile olan bu pencereler, yapıya dışarıdan bakıldığında da ayrı bir karakteristik özellik olarak durur.

Müezzine ayrılan kısmı balkon şeklinde yapılmış camide imamın, cemaatin önünde namaz kıldırdığı oyuk alan, yani mihrap; minber ve kürsü bölümleri mermer işçiliği ile öne çıkar. Estetik değerler sunan cami ile küçük avlusu arasındaki son cemaat yeri adlı kısma bitişik minaresi, kesme taştan ve yıldız motifli ilgi çekici bir diğer yapı unsurudur.

1970’li yıllardaki tadilatının ardından son olarak 20 seneyi aşkın süre önceki büyük depremde hasar gören Keçecizade Fuat Paşa Camii, yakın tarih içerisinde yalnızca bu kapsamda onarım görmüştür. Çemberlitaş’ın simge yapılarından biri olan tarihi cami ayrıca günümüzde ziyarete ve ibadete açık durumdadır.

Keçecizade Fuat Paşa CamiiKeçecizade Fuat Paşa CamiiKeçecizade Fuat Paşa CamiiKeçecizade Fuat Paşa Camii

Yorumlar

 • cemmelih
  28.09.2022 09:35

  Muhteşem bir mimariye sahip türbe. Mermer işlemeleri ve oryantal figürler harika.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler