Kazım Karabekir Müzesi

Kazım Karabekir Müzesi

Kazım Karabekir Müzesi

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Kadıköy ilçesinde bulunan Kazım Karabekir Müzesi, yapılış tarihi 19’uncu yüzyıla uzanan ahşap bir binadır.

Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit döneminin önde gelen devlet adamlarından Antepli Münif Tahir Paşa tarafından yaptırılan Kazım Karabekir Müzesi’nin yer aldığı bina, sonrasında hastane ve kısa bir süre de okul olarak işlev sunar. Bu arada 1920’li yıllarda atıl kalan yapı, bir süre sonra semt sakinleri tarafından ‘Perili Köşk’ şeklinde anılmaya başlar.

Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatan isimlerden biri olan Kazım Karabekir Paşa, binayı 1929 yılında satın alır ve 10 yıl süreyle burada ikamet eder. 1939’da Ankara’ya taşınması üzerine yazları gelip kaldığı ferah bir köşk halini alan bina, Kazım Karabekir’in hayata gözlerini yumduğu 1948’den itibaren bir süre ailesi tarafından kullanılır.

Bina, 2005 yılında müzeye dönüştürülerek hizmet vermeye başlar. Paşaya ait kişisel eşyaların, mobilyaların ve çeşitli belgelerin yer aldığı müze, ücretsiz girişiyle de pek çok ziyaretçinin ilgi odağıdır.

Kazım Karabekir MüzesiKazım Karabekir MüzesiKazım Karabekir MüzesiKazım Karabekir Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler