Kazancı Ali Ağa Camii

Kazancı Ali Ağa Camii

Kazancı Ali Ağa Camii

Kazancı Ali Ağa Camii, İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Kazancı Yokuşu’nda yer alır. Yokuş aşağı inen yolda kot farkı hesap edilerek inşa edilmiş bir 16’ncı yüzyıl Osmanlı camisi olan yapı, aynı zamanda yokuşa adını veren Kazancıbaşı Aliağa tarafından yaptırılmıştır.

Kazancıbaşı Aliağa tarafından inşa ettirilen Kazancı Ali Ağa Camii’nin minare ve mektep kısmı, ordunun ileri gelenlerinden Hacı İbrahim Ağa’ya aittir. Toplamda 220 metrekarelik bir arsa üzerine yapılmış olan 105 metrekarelik cami, kare planlı, taş malzemeli ve tuğla örtülü çatısıyla basit bir mimariye sahiptir.

Cami yapıldığı günden bugüne pek çok kez onarım görür. İç mekanı oldukça sade olan yapının geçirdiği kapsamlı restorasyon süreçleri neticesinde özgünlüğü bir hayli bozulmuştur. Bu nedenle oldukça eski bir eser olmasına karşın yeni bir yapı olarak betimlenebilir.

Caminin etrafı pek çok konutla çevrilidir ancak yakınındaki sokaklardan birinin köşesinde aktif olmamakla birlikte 18’inci yüzyılın sonlarına doğru yapılmış eski bir çeşme bulunur. İstanbul’un pek çok camisine kıyasla nispeten küçük ancak cemaati bir o kadar büyük olan cami, aynı zamanda turistik bir noktada bulunmasından kaynaklı da sıkça ziyaretçi alır.

Kazancı Ali Ağa CamiiKazancı Ali Ağa CamiiKazancı Ali Ağa Camii

Yorumlar

 • melisacubuk
  17.11.2022 06:52

  Biri cami karşısında olmak üzere yokuşta 3 tane Çeşme var

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler