Kara Davut Paşa Camii

Kara Davut Paşa Camii

Kara Davut Paşa Camii

Kara Davut Paşa Camii, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki tarihi yapıları ile ünlü ilçelerden biri olan Üsküdar’da konumlanır. Ayrıca Osmanlı Devleti'nde 16’ncı yüzyıl camileri arasında da önemli bir yere sahiptir.

Kara Davut Paşa Camii’nin Osmanlı padişahlarından II. Bayezid’in sadrazamlığını yapmış Davut Paşa tarafından inşa ettirildiği bilgisi kayıtlarda geçer. Dönemindeki pek çok yapı gibi kendisi de birçok yangın ve tahribat görmüş olan cami, sonrasında yeniden yaptırılır. İbadethaneyi yeniden yaptıran kişi ise 30’uncu Osmanlı Padişahı II. Mahmut’tur.

Aynı arsa üzerindeki yeniden yapımı 1868’de tamamlanan cami, bulunduğu bölge ve döneme istinaden oldukça önemli olarak nitelendirilebilir. Nitekim “Üsküdar Pazarı’nın Ayasofya’sı” şeklinde anıldığını da belirtmek gerekir.

Caminin yakın büyüklüklerde iki kubbe ile örtülü çatısının altında dengeli ve sade bir iç mekan söz konusudur. Kubbe etrafındaki zarif süslemeleri ise oldukça dikkat çekici unsurlar arasında yer alır. Cami ile avlu arasındaki son cemaat yeri adlı kısmının üzeri revaklı olan yapı, tek şerefeli ve tek minareli mütevazı büyüklükte oluşuyla da bir o kadar estetiktir. Üsküdar’ın en çok bilinen camileri arasında bulunan Karadavut Ağa Camii, bugün hala aktif durumdadır.

Kara Davut Paşa CamiiKara Davut Paşa CamiiKara Davut Paşa Camii

Yorumlar

 • beraattglr
  13.01.2023 14:44

  Üsküdar’da iskeleden Kadıköy’e giden Hâkimiyet-i Milliye caddesi üzerinde, Mimar Sinan Çarşısı’nı biraz geçtikten sonra sol tarafta bulunmaktadır.

 • cannalii
  08.02.2023 17:45

  Camii muhteşem bir eser ve tarihi İlginç bir şekli var. Genelde tarihi camiler kare şeklinde iken bu camii dikdörtgen ve enine yapılmış. Aksaray Muratpaşa camii de uzun bir dikdörtgen camii ancak karadavudpaşa camii uzunlamasına dikdörtgen olarak yapılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler