Kaptan Paşa Camii

Kaptan Paşa Camii

Kaptan Paşa Camii

Kaptan Paşa Camii, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki tarihi ilçelerden Üsküdar’da, adını da verdiği sokak üzerinde yer alır. İstanbul Boğazı’na hakim bir konuma sahip olan yapı, bölgedeki en naif Osmanlı eserleri arasında gösterilir. Kaptan Paşa Camii’nin iki adet avlu kapısı bulunur. Bunlardan birinin yanı başında ise 1729 tarihli oldukça hoş bir çeşme yer alır. Avlusunda günümüzün imam lojmanı ile abdest alınan kısmı bulunan cami, deyim yerindeyse sadeliğin şıklığını yansıtır. Avlu ile cami arasında yer alan son cemaat yeri geçilerek iç mekana giriş sağlanır. Kare planlı olan caminin içerisinde ferah ve aydınlık bir ambiyans hakimdir. Alt pencereleri demir parmaklıklı olan yapının üst tarafındaki pencereleri ise renkli alçıyla çerçevelenmiş durumdadır. Kasnakları muntazam olan Kaptan Paşa Camii, zarif mihrabı, minberi ve vaaz kürsüsü ile oldukça dikkat çekici bir iç dizayna sahiptir. Geçtiğimiz yüzyıllar içerisinde büyük bir yangında pek çok yeri zarar gören caminin en büyük kaybı ise içerisindeki çinilerin zarar görüp, harap hale gelmiş olmasıdır. Ancak camide Bizans’tan kaldığı için ‘Tekfur Sarayı’ olarak da bilinen bir çini vardır ki görenleri kendine hayran bırakır. Ayrıca ibadethanede standart cam atölyelerinde yapılan çinilere de yer verilmiştir. Bu sayede de İstanbul’un en güzel çinilerine sahip camisi olarak bilinir.

Kaptan Paşa CamiiKaptan Paşa CamiiKaptan Paşa CamiiKaptan Paşa Camii

Yorumlar

 • gunmemoli
  26.10.2022 06:19

  Cami, aynı isimle anılan semtte ve bu semtin, Kaptan Paşa Sokağı ile Aziz Mahmut Efendi Sokağı arasında ve set üzerindedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler