Kanlıca İskender Paşa Camii ve Türbesi

Kanlıca İskender Paşa Camii ve Türbesi

22.02.2021 00:18


Kanlıca İskender Paşa Camii ve Türbesi, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki Beykoz ilçesindedir. Kanlıca İskelesi’nin önündeki meydana komşudur ve merkezi bir konuma sahiptir. Bir külliyenin bölümleri olan cami ve türbe kısımları, 16’ncı yüzyılın ileri gelen askerlerinden Gazi İskender Paşa tarafından 1560’da yaptırılmıştır. Cami kısmı, semt sakinleri tarafından Kanlıca Camii olarak da anılır. 1800’lü yıllarda, 1910, 1926 ve 1942’de onarımlar gördüğü kaydedilir. 1925’te yol genişletme çalışmaları sonucunda tahribat gördüğü de bilinir. Çatılı bir camidir. Harim ve son cemaat yerinden oluşur ve kagir bir yapıdadır. Osmanlı zamanında ciddi hasar ve yangın görmemesinin nedenlerinden biri bu olabilir. Detayları ve simetrisi ile klasik üsluba işaret eden zarif bir yapıdır. İnce işçiliği öne çıkar. Dikdörtgen planlı, kurşun kaplı ahşap çatılı, kagir duvarlara sahip Kanlıca İskender Paşa Türbesi caminin kuzey tarafında yer alır. İki cephesinde üçer, diğer cephelerinden ise dörderli ve beşerli pencereleri vardır. Birçok özelliği ile alışılmışın dışında bir mimariye sahip olduğu aşikar olan Kanlıca İskender Paşa Camii ve Türbesi’ndeki İskender Paşa ve oğlunun kabirlerinin üzerindeki mermer lahitler göze çarpar.
Kanlıca İskender Paşa Camii ve TürbesiKanlıca İskender Paşa Camii ve TürbesiKanlıca İskender Paşa Camii ve TürbesiKanlıca İskender Paşa Camii ve Türbesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  26.10.2022 06:37

  Kanlıca İskelesinin şirin meydanında Hicrî 967 yılında yapılmış, İstanbul'un en eski camilerinden bir tanesi. Buram buram tarih kokuyor. İyi muhafaza edilmiş.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler