Kamondo Merdivenleri

Kamondo Merdivenleri

Kamondo Merdivenleri

İstanbul’da eşine çok sık rastlanmayan bir destinasyondur Kamondo Merdivenleri. Şehrin Beyoğlu semtinde Haliç yakınındaki birbirine paralel olan Bankalar Caddesi ile Osmanlı’da devlete borç veren yabancı kimselerin yoğun yerleşiminden dolayı bu ismi almış Banker Sokağı arasındadır. Zira zamanında ne tüccarlar, bankerler adım atmıştır bu basamaklara diye düşündürür hikayeyi bilenleri…,

Bir diğer konum esaslı detay olarak Karaköy semtindeki Bereketzade Medresesi Sokak üzerinde yer alır. Osmanlı-İtalyan Yahudisi Abraham Salomon Kamondo tarafından 1870’lerde yaptırıldı. Eskiden günümüzün Banker Sokağı da Kamondo Sokağı olarak anılırdı.

Bölgedeki etkisi ve tanınırlığı son derece yüksek bir isim olan Abraham Salomon Kamondo’nun soyadıyla günümüzde de kullanımda olan tarihi merdivenler, art-nouveau adı verilen sanat ağırlığı güçlü akımdan ilham alan çarpıcı mimari ayrıntılar taşır. Tasarımı ile de dikkat çeker merdivenler. Açıkçası bu noktada ilginç bir sevgi hikayesi söz konusudur. Kamondo, torunlarının evi ile okulu arasında yaptırıyor merdivenleri ve mimarından olası bir düşme halinde çok fazla yuvarlanmadan bir yerde durabilecekleri iki parçalı tasarım istiyor. Mimar da yapıyor, yani bir nevi önlem alınıyor.

Günümüzde tarihi kimliğini çok iyi şekilde yansıtan merdivenler, özellikle mimari meraklıları ve sosyal medya fotoğrafçıları için olmazsa olmazlar arasındadır.

Kamondo MerdivenleriKamondo MerdivenleriKamondo MerdivenleriKamondo Merdivenleri

Yorumlar

 • melekbakan
  29.06.2022 11:37

  Eğer galataya gidiyorsanız mutlaka bu merdivenleri kullanmanızı öneririm muhteşem fotoğraflar çekinebilirsiniz 😊

 • ardacetinkaya
  05.09.2022 12:21

  Çok güzel fotoğraflar çekildiğim efsane yerlerden biri.

 • M. Furkan
  09.08.2021 03:11

  10 numara fotoğraflık bir mekan

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler