Kadirihane Tekkesi (Hacı Piri Cami)

Kadirihane Tekkesi (Hacı Piri Cami)

Kadirihane Tekkesi (Hacı Piri Cami)

Hacı Piri Cami olarak bilinen 17’nci yüzyıl Osmanlı eseri Kadirihane Tekkesi, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Beyoğlu ilçe sınırlarında yer alan Tophane semtindedir. Talihsiz bir şekilde 1997’de büyük bir yangında harap hale gelen yapı, 2019’da yeniden yaptırılarak ibadete açılır. Yapı, 1997’den önce 1764, 1822 ve 1894 yıllarında her seferinde yangın nedenli tahribatlar görür. Pek çok kez de bu nedenle onarımdan geçer. Osmanlı Padişahı II. Mahmud tarafından ise baştan yaptırılır. Kaynaklarda geçen bilgilere göre Osmanlı padişahları tarafından büyük önem verilen tekkeye zaman içinde çeşitli bölümler eklenir. Örneğin Padişah II. Abdülhamit tarafından 1895’te yemekhane binası inşa ettirilmiştir. 1925’te kapatılan yapı, yakın tarihte ihya edilmiş ve bu sayede günümüzde cami olarak hizmet verir. Dikdörtgen planlı yapısı, duvarlarındaki az sayıda ayet ve motifiyle oldukça sade olan tekke-cami, nispeten küçüktür. Avizeleri, ahşap pencere ve kapıları, mihrabın iki yanındaki bitkisel motifleri ve birkaç basamaklı merdivenle çıkılan vaaz kürsüsü öne çıkan özellikleri arasındadır. Ek olarak iki sıra pencereleri ile aydınlık iç mekan söz konusudur. Kadirihane Tekkesi’nin avlu giriş kapısının sağındaki Lale Devri mimari üslubuna işaret eden zarif görünümüyle İsmail Ağa Çeşmesi de görülmeye değerdir.

Kadirihane Tekkesi (Hacı Piri Cami)Kadirihane Tekkesi (Hacı Piri Cami)Kadirihane Tekkesi (Hacı Piri Cami)Kadirihane Tekkesi (Hacı Piri Cami)

Yorumlar

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:52

  Manevi atmosferinden etkilenmemek mümkün değil.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler