Kabataş Erkek Lisesi

Kabataş Erkek Lisesi

Kabataş Erkek Lisesi

Kabataş Erkek Lisesi, İstanbul’da Beşiktaş ilçesinin sahil şeridinde, Boğaziçi boyunca uzanan Çırağan Caddesi üzerindedir. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün güneyinde konumlanır. Yapım yılı 1908 olan tarihi okul, ilk önce 276 öğrenci ve yedi sınıfla Osmanlı'nın başkentindeki gençlerin eğitimine katkı sunmaya başlar. 1913’te ise beş yeni sınıf ve ilkokul bölümü açılır. İsmi de Kabataş Sultanisi olarak kayıtlara geçer. Sultanilerin kaldırıldığı yıldan itibaren de Kabataş Erkek Lisesi adıyla hizmet verir. Geride kalan yaklaşık 100 yılda binası değişen, büyütülen, yönetmeliklerinde de birkaç kez değişiklik geçiren Kabataş Erkek Lisesi, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumları arasında gösterilir. Tarihi binasıyla göz dolduran lisenin, sanatsal detayları da ön plandadır. Pencereleri, kapıları ve çeşitli süslemeleri ile dikkat çeken okulun içinde uzun koridorlara açılan derslikler, kültür-sanat yapıları ve spor alanları bulunur. Günümüzde 40’a yakın derslik, konferans, toplantı, spor salonları, atölye, kütüphane, laboratuvarlar ve reviri ile birlikte eksiksiz bir lise özelliği taşıyan Kabataş Erkek Lisesi, 1000’e yakın öğrencinin eğitim gördüğü bir okul olarak yatılı öğrenim imkanı da sunar.

Kabataş Erkek LisesiKabataş Erkek LisesiKabataş Erkek LisesiKabataş Erkek Lisesi

Yorumlar

 • vlknckcc
  23.12.2022 11:36

  Her genç illaki burada okumak istemiştir.

 • gunessygz
  22.03.2023 09:53

  Denize sıfır bir okulda kim okumak istemez ki ?

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:29

  sinav icin gitmistim ve gittigim anda bana keske lise sinavina calissaydim dedirtmisti. puaninin hakkini veriyor gordugum kadariyla.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler