İttifak Çeşmesi (Poligon Çeşmesi)

İttifak Çeşmesi (Poligon Çeşmesi)

İttifak Çeşmesi (Poligon Çeşmesi)

İstanbul’un Kağıthane ilçesinde 19’uncu yüzyılın sonuna doğru Almanya’dan satın alınan silahların denenmesi için bir poligon inşa ettirilir. Poligona yakın konumda Osmanlı Padişahı tarafından bir de tek katlı saray yaptırılır. Poligon Çeşmesi olarak da bilinen İttifak Çeşmesi ise bu alanda 1915’te yaptırılmıştır. Dolayısıyla tamamen yok olmuş durumdaki Poligon Sarayı’ndan kalan tek mirastır. Çeşmenin üzerinde Osmanlıca olarak yaptıran üç kişinin ismi ve rütbeleri ile ‘mutlu olarak yiyin ve için’ yazısı yer alır, bir de yapılış tarihi geçer. 1970’li yıllara kadar suyu akan ve aktif kalan çeşme, sonrasında ise uzun yıllar boyunca atıl kalır. Geçtiğimiz yıllarda bakım ve onarım görerek günümüzde restore edilmiş, şık bir çeşme olarak görülebilir. Kağıthana’deki İETT Garajı’na birkaç dakika mesafedeki çeşmenin çift konsollu geniş saçağı, kubbesi ve kemerli ön kısmı dikkat çeker. Mermer aynası, musluk ve suyun döküldüğü oyuk yer yani kurnası, ilginç süslemeler taşır. Mimari açıdan incelendiğinde neo-klasik üslupta yorumlanan İttifak Çeşmesi, şehirdeki ilgi çekici tarihi değerlerden biridir.

İttifak Çeşmesi (Poligon Çeşmesi)İttifak Çeşmesi (Poligon Çeşmesi)İttifak Çeşmesi (Poligon Çeşmesi)İttifak Çeşmesi (Poligon Çeşmesi)

Yorumlar

 • acelyaabasar
  27.09.2022 12:53

  Kağıthane ilçesinde Sadabad viyadüğünün hemen altında bulunmaktadır. Poligon Çeşmesi olarak ta bilinen yapı 1913 te yaptırılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler