İstanbul Kelebek Çiftliği

İstanbul Kelebek Çiftliği

İstanbul Kelebek Çiftliği

Ormanlarla çevrili bir alanda, renk renk çiçek ve bitkilerden oluşan botanik parkın içinde yer alan bu çiftlik, Türkiye'nin ilk kelebek çiftliği olarak biliniyor.

İngiltere’de gördüğü kelebek bahçelerinden etkilenen ve 2013 yılında Türkiye’de de bu kelebek çiftliğini kuran emekli öğretmen Çiğdem Ünlü, kelebek neslinin devamına katkı sağlıyor. Hayatlarının büyük bir kısmını tırtıl olarak kozada geçiren kelebekler, rengarenk kanatlara sahip olana kadar çok da ilgi çekmeyen hayvanlar olarak karşımıza çıkıyor. 

Yaklaşık 800 kadar kelebeğe ev sahipliği yapan İstanbul Kelebek Çiftliği, bu harikulade canlıların doğal yaşamlarına bizleri davet ediyor. Tropikal bir iklim oluşturulan, 28 derece sıcaklık ve yüzde 80 nem koşullarında iklimlendirilen bahçede 15 çeşit kelebek türüne özel bakım uygulanıyor. Rehberler ve hazırlanan videolar eşliğinde kelebeğin doğumundan kanatlanıp uçmasına kadar, bu renkli canlıların hikayesine eşlik ediyorsunuz. Kelebek türleri hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz bu yolculukta, hiç görmediğiniz yeni türler tanıyarak unutulmaz anlara şahitlik ediyorsunuz.

Kelebeklerin ve tırtılların seveceği, beslenebileceği ağaçlar ve pek çok bitki çeşidi yurt dışından ve Anadolu’dan özel olarak çiftliğe getirilmiş. Ağızları olmayan kelebekler hortumları sayesinde beslenebiliyor ancak bunun içinde sıvı yiyeceklere ihtiyaç duyuyorlar. Bahçenin içinde olan yaklaşık 800 kelebeğe çiçeklerin yeterli gelmediği noktada, meyve suları da bulunduruluyor. Kimyasal hiç bir şeyin kullanılmadığı yaklaşık 4-5 dönümlük alan kaplayan çiftlikte, ziyaretçilere kelebeklerin ekosisteme olan faydasının anlatılarak toplumsal bilinç oluşmasına da olanak sağlanıyor.


Fotoğraf Kaynağı: http://www.istanbulkelebek.com/

İstanbul Kelebek Çiftliğiİstanbul Kelebek Çiftliğiİstanbul Kelebek Çiftliğiİstanbul Kelebek Çiftliği

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler