İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

09.06.2021 15:31


İstanbul’un Dolmabahçe Vadisi’nde, Harbiye semtinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, İstanbul’un en önemli kültür etkinlik noktalarının başında gelir.

Her on binlerce seyirci ve yüzlerce etkinliğe ev sahipliği yapan tiyatronun eski adı ise Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’dur. Hilton İstanbul Bosphorus ile Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın yanındaki alanda bir açık hava konser, tiyatro ve gösteri merkezi olarak faaliyet gösterir.

İBB Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu ilk olarak Şehir Planlamacısı Henri Prost’un 1930’da hazırladığı imar planında yer alır. Tiyatronun planı ise Nihat Yücel ile Nahit Uysal tarafından yapılır. Lütfi Kırdar’ın İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı olduğu dönemde ise 1946 yılında tiyatronun temelleri atılır.

Tiyatronun inşasında, bilhassa cephe kaplama kısımlarında Uzunköprü taşı ile küfeki taşı karıştırılarak kullanılır ve böylelikle bir renk ahengi yaratılmış olur. 9 Ağustos 1947’de görkemli bir açılış töreni ile kapılarını açan tiyatro, son şeklini Ankara Devlet Konservatuvarı yönetmenlerinden olan Carl Ebert’in yaptığı değişiklikler ile alır.

Tiyatronun tüm eksiklikleri ancak 1950 yılında tamamlanabilir. Yapılan tüm ilavelerle birlikte yapının maliyeti de 900 bin Türk lirası tutar. Öte yandan tiyatroda oynanan ilk eser Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarının sergilediği Sofokles'in Kral Oidipus’udur. 1958 yılında ise tiyatroya, İstanbul'un eski belediye başkanlarından Cemil Topuzlu'nun ismi verilir.

Yapıda, amfitiyatrolarda olduğu gibi, düz bir sahneye bakan yarım daire biçiminde merdiven basamaklar halinde, seyirci oturma yerleri ya da gradenler yukarıya doğru sıralar halinde bulunur. 30 kişilik protokol locası, 3 bin 972 kişilik seyirci kapasitesi ve 80 kişilik orkestra alanı bulunur. Ayrıca 2020 yılında rahmetli usta oyuncu Rasim Öztekin’in Şevket Çoruh’a kavuğunu devrettiği Kavuk Teslim Töreni de tarihinde ilk kez halka açık olarak burada gerçekleşmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosuİstanbul Büyükşehir Belediyesi Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosuİstanbul Büyükşehir Belediyesi Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosuİstanbul Büyükşehir Belediyesi Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Yorumlar

 • gezibra
  13.09.2022 11:57

  Açık hava tiyatrosu için harika bir yer. Mutlaka deneyin

 • ssedatylmz
  12.01.2023 11:24

  İstanbul'un en iyi sahnelerinden biri. Eski tip tiyatroların tasarımında olması müziğin çok iyi şekilde dağılmasını sağlıyor.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:34

  Sahne harika merkezi bir konumda açık hava olması ve havadar olması çok önemli bir çok yere göre konser veya etkinlik boyunca ferah ve sıkılmadan eğlene biliyorsunuz

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler