İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, İstanbul’un tarihi değerleri ile öne çıkan gezi destinasyonlarından biridir. Topkapı Sarayı’na çok yakın konumda olan müze, Osmanlı zamanında, padişahın atlarının bulunduğu eski bir yapı restore edilerek dönüştürülen ve sergi alanı haline gelen bir mekandadır. İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin açılışı 2008 yılında yapılır. 3 bin 500 metrekarelik toplam alanıyla dikkat çeken mekan, bahçesinde Halife el-Me’mun tarafından yapılan ve 9’uncu yüzyıla tarihlenen dünya haritasının modeli ile tarihseverleri adeta büyüler. İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, geniş alanda 500’den fazla teknolojik alet sergilenirken, maketler ve çeşitli modellerle bilimsel açıdan ilgi çekici bir ambiyans vadeder. Modern aydınlatma ögeleriyle de ünlü müzede saatler, denizcilikle ilgili çeşitli araçlar, tıp, astronomi, madencilik, fizik, şehircilik ve daha pek çok alanda sergilemeler yer alır. İslam bilim insanları tarafından topluma armağan edilmiş buluşların modelleri de müzede eğitici bir şölen oluşturur. Tıbbi bitkilerin yer aldığı İbn-i Sina Botanik Bahçesi, müzenin en çarpıcı alanlarından biridir. Burada 20’den fazla tıbbi bitki, çeşitli bilgiler eşliğinde incelenebilir. Ayrıca El-İdris, Takiyeddin, Ebu Said Es-Siczi, Hıdr el-Hucendi ve daha birçok mucidin birbirinden ilginç çalışmalarının kopyaların da görülebildiği İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne haftanın her günü 09.00-16.00 saatlerinde arasında girilebilir.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesiİslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesiİslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesiİslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:21

  Sunum ve anlatımlar gerçekten çok güzeldi

 • kargidanecee2
  01.12.2022 07:28

  İstanbul’da Gülhane Parkı’nın içindeki Saray Sur Duvarına bitişik

 • cannalii
  08.02.2023 12:15

  İstanbul’da Gülhane Parkı’nın içindeki Saray Sur Duvarına bitişik Has Ahırlar Binası’nda yer alır.

 • acelyaabasar
  27.09.2022 14:30

  Girişler 50 tl müze kart ve öğrencilere ücretsiz gerçekten muazzam eserlerin olduğu iyiki yapılmış dedirten bir müze olmuş islam dünyasının eserlerini neler yaptıklarını geometri kimya fibi alanlarda neler başardığını gösteren anlatan izah eden bir müze!

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler