Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi Müzesi

Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi Müzesi

Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi Müzesi

Hüseyin Rahmi Gürpınar, edebiyat tarihimizin yakın dönem içinde yetiştirdiği en kıymetli isimlerinden birisidir. Geçtiğimiz yüzyılın ilk yarısında yaşayan ve pek çok eser üreten yazarın Heybeliada’daki evi, yıllar sonra müzeye dönüştürülür. Yazar eserlerinin önemli bir bölümünü bu evde yazar. Kendisi 1912 ve 1944 tarihleri arasında burada yaşamayı sürdürür. Evin konumu ve atmosferi, müze açısından son derece uygun koşullar barındırır. Bu nedenle evi müzeye dönüştürme fikrine sıcak bakan Kültür Bakanlığı, bu düşüncesini kısa süre içinde hayata geçirmeyi başarır. Sadece edebiyat düşkünleri değil, Heybeliada’ya gelen hemen herkesin heyecanla ziyaret etmek istediği bu özel ve büyüleyici mekân, sizi büyük bir yazarın dünyasına götürür.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın müze evini ziyaret edenler onun aynı zamanda çok daha ilginç yönleriyle de karşılaşır. Bu sürprizlerden bir tanesi de yazarın bizzat kendisinin yaptığı el işleridir. Diğer yandan pek çok kişisel eşyası, çalışma odası ve kitapları, ziyaretçilerin beğenisine sunulur. Müzeye ev sahipliği yapan binanın 150 yıllık ahşap bir bina olması, müzenin ilgi görmesinde bir diğer etkendir. Ayrıcalıklı konumundan dolayı hoş bir manzarası olsa da müzenin tepede olması, kimi zaman dezavantaj olarak da değerlendirilir. Hüseyin Rahmi Gürpınar Müze Evi, haftanın altı günü ziyarete açıktır. Pazartesi günü haricinde her gün saat 10.00 ve 16.00 saatleri arasında burayı ziyaret edebilirsiniz. Müzeyi ziyaret etmek tamamen ücretsizdir.

Cumhuriyet döneminin en parlak yazarlarından biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın orijinal evi, bir dönem onarım nedeniyle ziyarete kapatılır. Normal koşullarda müzenin mülki hakları İstanbul İl Özel İdaresi’ne aittir; ancak bu oluşumun kapanması ile beraber müze İstanbul Belediyesi’ne devredilir. Büyükşehir Belediyesi, 2013 senesinden bu yana müzenin mülki haklarına sahiptir. Müze envanter teslimi 2017 senesinde gerçekleşir.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi MüzesiHüseyin Rahmi Gürpınar Evi MüzesiHüseyin Rahmi Gürpınar Evi Müzesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  26.09.2022 14:24

  Şuan restorasyon aşamasında.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler