Haluk Perk Müzesi - GeziBilen

Haluk Perk Müzesi

Haluk Perk Müzesi

Haluk Perk, 1995 senesinde İstanbul’da arkeoloji müzelerine kayıtlı olan önemli bir koleksiyoncudur. Kendisi bunu takip eden yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kendi özel müzesini açmayı başarmıştır. Bazı yasal mevzuatlar nedeni ile koleksiyonculuğu bir süre sonra iptal edilir. Bu nedenle kendi koleksiyonunda biriktirdiği eserler müze koleksiyonuna taşınır. Haluk Perk, genel anlamda tematik yani belli bir alana odaklanan modern müze anlayışına yakın bir isimdir. İstanbul’da kendi adını taşıyan özel müze de bu anlayışı bariz bir şekilde yansıtır.

Haluk Perk Müzesi incelendiği zaman genel eserlere pek yer verilmediği görülür. Müze içerisinde bazı arkeolojik eserlerin yanında Osmanlı döneminden kalan etnografik eserler, çeşitli belgeler ve özel fotoğraflar tematik anlamda koleksiyonunu oluşturur. Müzenin temel amacı Anadolu medeniyetini belli dönemler özelinde tematik gruplar ile ziyaretçilerin keşfetmesini sağlamaktır. Örneğin; Anadolu tıp tarihi, Anadolu’daki mühürler ya da Anadolu’daki ağırlık aletleri gibi oldukça ilginç ve özel koleksiyonlara ağırlık verir.

Haluk Perk Müzesi Anadolu’nun kültürel yapısını ve dokusunu tüm dünyaya tanıtma noktasında başarılı olur. Kişisel girişimleri ve özel yayınlarla müzenin duyurulması için ülke dışında da epey çaba gösterir. Müzenin farklı koleksiyonlar barındırması aynı anda birden fazla müzenin ziyaret edildiği duygusunu verir. Alışılagelmiş bir müze anlayışının dışında olan Haluk Perk Müzesi, eserlerini kuru bir şekilde teşhir etmekten kaçınır. Bunu özellikle yaratıcı sergi ve özel yayınlarla, daha da önemlisi daha önce yoğunlaşılmamış bilimsel araştırmalarla destekler. Bunu yaparken özellikle Anadolu’da daha önce müzecilik anlamında çalışılmamış konulara ağırlık verilir. Avcılar’da Gümüşpala Mahallesi’nde konumlanan Haluk Perk Müzesi sadece hafta içi açıktır. Müzeyi 11.00 ve 15.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Haluk Perk MüzesiHaluk Perk MüzesiHaluk Perk Müzesi

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 09:23

  Haluk Perk müzesi, eserleri belgeler ve fotoğraflarla tematik gruplarla (Anadolu Tıp Tarihi,Anadolu Mühürleri, Ağırlıklar ve aletleri..vb..)tanıtmakta

 • kargidanecee
  29.09.2022 11:03

  Halûk Perk Müzesi'nin kurucusu, Halûk Perk Bey, Türkiye'nin yetiştirdiği, bir hukukçu, koleksiyoncu, müzeci ve yazar olarak değerli bir insan... Kendisi ile tanışmak da kurduğu müzeden daha önemli...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota