Hacı beşirağa camii

Hacı beşirağa camii

Hacı beşirağa camii

İstanbul’un en çok bilinen camiler arasında gösterilen Hacı Beşir Ağa Camii, Fatih ilçesinde yer alır. Tam olarak Alemdar Mahallesi üzerinde bulunan tarihi ibadet mekanı, Alay Köşkü Caddesi ve Babıali’ye de son derece yakındır. Cami, aynı adı taşıyan bir külliyenin önemli bir parçası durumundadır. Beşir Ağa camiyi 1744 senesinde inşa ettirir. Kendisi 18’inci yüzyılın çok bilinen bir darüssaade ağasıdır. Kendisi ufak yaşlarında İstanbul’a bir köle olarak getirtilir. O yıllarda Yapraksız Ali Ağa’nın çırağı olur ve Harem-i Hümayun’a alınır. Sultan III. Ahmed’in şehzade olduğu senelerde uzunca bir süre hizmet verir ve kendisini sevdirir. Önce hazinedar, ardından da darüssaade ağalığına kadar yükselir. Toplamda otuz yıl boyunca bu görevi başarıyla yerine getirir. Kendisinin mezarı da şu anda Eyüp Sultan’da yer alır.

Hacı Beşir Ağa’nın adını taşıyan cami, I. Mahmut döneminde tamamlanır. O yıllarda barok mimari tarzında yapılan caminin mimarı Ser Mimar Çelebi Mustafa Ağa’dır. Kendisinin aynı zamanda külliyenin pek çok bölümünde katkısı olduğu aktarılır. Cümle kapısı üzerinde tadilata ilişkin bir kitabe bulunur. Burada yazılanlara göre cami, II. Mahmut devrinde önemli bir tadilattan geçirilir. Tarihi cami ile alakalı son tadilat, 2009 senesinde gerçekleşir.

Hacı Beşir Ağa Camii, taş ve tuğla dizileri biçiminde dizayn edilir. Bir duvar tarafından sınırlanmış avlunun hemen son kısmında, son cemaat yeri ile karşılaşmak olasıdır. Bu bölüm, çift revaklı olarak tasarlanır. Revakların aynalı tonozlarla örtülü olduğu görülür. Minare kısmı ise ana yapıdan bağımsızdır ve görece oldukça kısadır. Şerefesi ve gövde kısmı sekiz köşelidir. Tarihi caminin iç mekân bölüm ise kare şeklinde bir plana sahiptir. İç kısımda kalem işi nakışlardan etkileyici örneklerle karşılaşabilirsiniz.

Hacı beşirağa camiiHacı beşirağa camiiHacı beşirağa camiiHacı beşirağa camii

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:40

  İstanbul'daki birçok mimariden farklı bir yapıda yapılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler