Hababam Sınıfı Müzesi - GeziBilen

Hababam Sınıfı Müzesi

Hababam Sınıfı Müzesi

Hababam Sınıfı Müzesi, yeşilçamın efsane film serisi olan Hababam Sınıfı’nın hatıralarını yaşatır. 7’den 70’e herkesi kendine hayran bırakan ve hatta tekrarlarında bile reyting rekorları kıran film, 1970’li yıllara damgasını vurur. Aradan geçen zamana rağmen ilgisini kaybetmeyen efsane film serisi, bu müze ile ayrı bir anlam kazanır. Hababam Sınıfı Müzesi, günümüzde Adile Sultan Kasrı’nın içinde yer alır. Buranın özel bir odası müze için ayrılır. İstanbul’da ailece gidilecek mekanların başında yer alan Hababam Sınıfı Müzesi’ni ziyaret etmek adına Validebağ Korusu’na gelmelisiniz. Hababam Sınıfı serisi, 1975 ve 1978 seneleri arasında dört ayrı filmle seyircinin karşısına gelir. Ertem Eğilmez imzalı olan film, oyuncu kadrosuyla yıldızlar geçidi gibidir.

Hababam Sınıfı Müzesi, tek bir odaya sığdırılmasına rağmen oldukça yoğun bir içeriğe sahiptir. Girişin sağında Güdük Necmi karakterinin sobanın içinde kopya çektiği mizansen canlandırılır. Burada Mahmut Hoca’nın Güdük Necmi’yi yakaladığı an tercih edilir. Diğer yandan müzede bazı oyuncuların özel balmumu heykelleri dikkat çeker. Duvar bölümlerinde esprili yazılar ve posterler bulunur. Girişin hemen sol bölümünde ise kara tahta, iskele ve kırılan bir sandalye görülür. Bu sandalyenin çekimler esnasında öğretmenlere yapılan bir şaka neticesinde kırıldığı bilgisi yazılıdır. Balmumu heykelleri arasında özellikle Hafize Ana’nınki büyük ilgi görür. Herkesin hafızalarına kazınan o meşhur zil mizanseni bu balmumumdan tercih edilir. Sol bölümdeki duvarda yine aynı biçimde filmden kareler ve çeşitli çekim fotoğrafları yer alır.

Filmin en komik karakterlerinden biri olan İnek Şaban için önemli bir yer ayrılır. İnek Şaban’a ait heykel, filmde oturduğu sıraya yerleştirilir. Diğer sıralarda da öğretmenlerin ve öğrencilerin büyük resimleri yerleştirilir.

Hababam Sınıfı MüzesiHababam Sınıfı MüzesiHababam Sınıfı MüzesiHababam Sınıfı Müzesi

Yorumlar

 • Zvv3peSK
  06.10.2022 17:53

  Ücretlimi

 • muratty
  29.06.2022 06:40

  Yeşilçama hayat veren bir mekanı ziyaret etmekten çok mutlu oldum geçmişe gittim resmen.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:27

  İmkanınız varsa hafta içi gitmenizi öneriyorum. Çünkü küçücük bir sınıfta da olsa öyle “Patara kütere gidip görüp çıkayım.” anı değil o an. Şahsen ben sakince, huzurla, hissederek dokunmak istedim o sıralara. Penceresinden hasretle bakmak…

 • l2M62JxU
  09.06.2022 08:22

  hababam

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota