Gazanfer Ağa Medresesi

Gazanfer Ağa Medresesi

Gazanfer Ağa Medresesi

İstanbul’un önemli kültür mekanlarından olan Gazanfer Ağa Medresesi, pek çok medrese gibi Fatih ilçesinde yer alır. Tam olarak Zeyrek Mahallesi üzerinde konumlanan medrese, aynı zamanda Unkapanı ve Atatürk Bulvarı’na da yakındır. Yanında Bozdoğan Su Kemeri’nin bulunması, medreseye ayrı bir değer katar. 1596 senesinde inşa edilen Gazanfer Ağa Medresesi’nin özgün kitabesinde pek çok bilgi yer alır. Medrese, mimar Davut Ağa’nın hünerli ellerinde yükselir. Kendisi o dönem mimarbaşı olarak ün yapar. Medresenin banisi II. Mehmet’in kapı ağalarından biri olan Gazanfer Ağa’dır. Tarihi medrese aynı zamanda küçük bir külliye içinde yer alır. Bu külliye içinde medrese dışında sebil ve türbe de yer alır. Avlu duvarı ve türbe arasında ayrıca bir hazire bulunur.

Gazanfer Ağa Külliyesi içinde medrese çok merkezi bir konumdadır. 16’ncı yüzyılda medresenin ağırlıkta olduğu külliyelerin çok sık şekilde inşa edildiği görülür. Önde yer alan avlunun hemen batı kısmında konumlanan tarihi medrese, kare plana sahiptir. Yapı aynı zamanda büyük ölçüde köfeki taşıyla oluşturulur. Batı kısmındaki duvarlardaysa daha çok taş ve tuğla kullanılır. On iki adet baklava başlıklı sütun revakları taşır. Bu bölüm ayrıca toplamda on altı kubbe ile örtülmüş durumdadır.

Medrese genel anlamda U formundadır. Toplamda on dört hücresi olan edilen Gazanfer Ağa Medresesi’ne daha sonradan bir oda daha dahil edilir. Avlu çevresindeki odaların her birinde iki pencere bulunur. Aynı zamanda tüm odalara birer ocak ve de dolap nişi yerleştirilir. Medresenin en önemli bölümlerinden biri olan dershane, kare planlıdır ve yay kemerlerle avluya doğru açılır. Dershane üstü tromplu bir kubbe tarafından kapatılır.

Gazanfer Ağa MedresesiGazanfer Ağa MedresesiGazanfer Ağa MedresesiGazanfer Ağa Medresesi

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:36

  İstanbul'un cazibe merkezlerinden biri. Huzur dolu.

 • cannalii
  08.02.2023 13:02

  Gazanfer Ağa Medresesi; Saraçhane parkının arkasında, su kemerine bitişik çok güzel bir medresedir. 1590 tarihinde Gazanfer Ağa tarafından inşa ettirilmiş ve hala maksadıyla kullanılan külliye gibi Medresedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler