Galatasaray Hamamı

Galatasaray Hamamı

Galatasaray Hamamı

İstanbul’un en kıymetli hamamları arasında yer alan Galatasaray Hamamı, aynı adı taşıyan külliyenin içinde bulunur. Sultan II. Beyazıt’ın ön ayak olduğu yapı 1481 senesinde inşa edilir. Galatasaray Hamamı’nın inşa sürecine dair anlatılan bazı hikayeler bulunur. Aktarılanlara göre Sultan Beyazıt o dönemde bugünkü lise ve hamamın bulunduğu alanda dolaşırken bir kulübe dikkatini çeker. Bu kulübenin Gül Baba’ya ait olduğunu öğrenir. Daha sonra Sultan bizzat gidip Gül Baba ile tanışmak ister ve ona kendisinden bir şey isteyip istemediğini sorar. Gül Baba ise bu arsada bir külliye yapılmasını diler. Özellikle bu külliyenin seneler boyunca hükmetmesini arzular. Gül Baba dönemin çok sevilen ve hürmet edilen zatları arasında olduğu için sultan bu dileği geri çevirmez.

Kısa bir zaman sonra bu dilek Sultan Beyazıt tarafından yerine getirilir. Gül Baba hayatını kaybedince yatırı buraya defnedilir. Galatasaray Lisesi öğrencilerine bu tarihi hamam uzun seneler boyunca başarılı bir şekilde hizmet verir. “Galatasaray Tarihi” isimli çalışmada bu konuya özel olarak değinilir. Hamam o yıllarda meşhur mektebin hemen arka tarafında bulunur. Öğrenciler belli dönemlerde gruplar halinde bir araya gelip hamama giderler. O süreçte dışarıdan herhangi bir yabancı müşterinin hamam girmesi engellenir.

Galatasaray Hamamı hem modern hem de geleneksel çizgileri bir arada tutar. Zaman içinde pek çok kadı ve padişaha hizmet eden hamam, Osmanlı tarihinde önemli bir iz bırakır. İstiklal’e yakın olan Turnacıbaşı Caddesi’nin üzerinde konumlanan tarihi Galatasaray Hamamı, her dönemde özenli bir şekilde korunur. Zamanında yapılan onarımlar ve modernleştirme çabaları sayesinde bugüne dek ulaşmayı başarır. Bilindiği üzere bir dönem meşhur oyuncu Travolta da bu hamamı ziyaret eder. Aynı zamanda Muhteşem Yüzyıl dizisinin de bazı bölümleri burada çekilir.

Galatasaray HamamıGalatasaray HamamıGalatasaray Hamamı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler