Galata Mevlevihanesi Müzesi

Galata Mevlevihanesi Müzesi

22.02.2021 00:18


Galata Mevlevihanesi Müzesi, seneler boyunca musikiyle bilimi aynı çizgide birleştirmeyi başarır. Bilindiği üzere mevlevihane adı verilen mekanların Türk kültüründe çok önemli bir yeri vardır. Bu yerlerde bir araya gelen topluluklar özellikle güzel sanatlara dair kapsamlı şekilde eğitim görürler. Mevlevihanelerde eğitim görüp de kendi alanlarında söz sahibi olan onlarca sanatçıdan söz etmek mümkündür. Galata Mevlevihanesi ve Müzesi, İstanbul’da ziyaret etmeye değer tarihi mekanlar arasındadır. Burası aynı zamanda şehrin bilinen en eski mevlevihanesidir. Galata Mevlevihanesi Müzesi Beyoğlu bölgesinde konumlanır. Yüksekkaldırım üzerinde bulunan tarihi yapı, 15’inci yüzyılın sonunda inşa edilir.

Galata Mevlevihanesi’nin yapımında İskender Paşa’nın önemli bir payı bulunur. Kendisi aynı zamanda II. Sultan Beyazıd döneminin beylerbeyidir. Mevlevihane’nin açıldığı dönemde ilk şeyhinin Mehmed Sema-i Çelebi olduğu bilinir. Yapı III. Mustafa döneminde büyük bir yangın geçirir ve günümüze kadar gelmeyi başaran hali yaptırılır. Galata Mevlevihanesi III. Selim zamanında tamirattan geçirilir. Cumhuriyetin ilan edildiği döneme dek faaliyetlerini aktif şekilde sürdürür. 1925’ten 1967 senesine dek kaderine terk edilir. 5 yıllık süren yeni bir onarımdan sonra nihayet 1972 senesinde hizmete yeniden açılır. Bu defa burası bir külliye olarak yoluna devam eder. Bu yapı topluluğu içinde sebilden kütüphaneye, hünkâr mahfilinden semahaneye çok sayıda bölüm bir aradadır.

Bir bölümü Semahane Müze olarak kıllanılan ahşap bölümün giriş kapısında onarım kitabesi yer alır. 1853 tarihini gösteren tamir kitabesinde Abdülmecid imzası görülür. Galata Mevlevihanesi Müzesi sekizgen bir plana sahiptir. Buraya geldiğinizde Şair Leyla Hanım, Şeyh Galip gibi önemli zatların el yazması eserleriyle karşılaşabilirsiniz. Galata Mevlevihanesi 1975 senesinden bu yana müze olarak hizmet verir. Pazartesi dışında kalan her gün burayı ziyaret edebilirsiniz.

Galata Mevlevihanesi MüzesiGalata Mevlevihanesi MüzesiGalata Mevlevihanesi MüzesiGalata Mevlevihanesi Müzesi

Yorumlar

 • caliskanahmt
  02.03.2023 11:40

  Manevi bir huzur ve huşu içinde dolaşabileceğiniz bir yer

 • ftherdincc
  04.01.2023 09:22

  Müze mükemmel bir atmosfere sahip. İçeri adım atar atmaz karşınıza çıkan eserler sizi eski zamanlara götürmekle kalmıyor adeta ruhani bir yolculuğa çıkarıyor.

 • muratty
  17.11.2022 10:07

  Güzel değişik bir müzesi, mevlevi hakkında çok şey öğrenebildik. 1491 yılında İskender Paşa tarafından yaptırılan ve şehirdeki ilk mevlevihane olma niteliği taşıyan Galata Mevlevihanesi'nin ilk şeyhi Semâî Mehmed Dede idi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler