Galata Köprüsü

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü

İstanbul'da Haliç üzerine yapılmış, Karaköy'le Eminönü'nü birleştiren ve İstanbul’un simgeleri arasında yer alan Galata Köprüsü, 1994 yılı Aralık ayında tamamlanarak halen daha hizmet vermektedir. 490 metre uzunluğunda ve 80 metrelik kısmı açılabilen bir baskül köprüdür. 

Günümüze kadar Haliç'in iki yakasını birleştiren birçok köprü yapılmış ancak ilk köprü 6. yüzyılda tahmini  Eyüp-Sütlüce arasında I. Justinianus tarafından inşa ettirilmiştir. Fatih Sultan Mehmet de İstanbul'un fethi sırasında, orduların Haliç'in bir tarafından, diğerine geçebilmesi için mobil bir köprü yaptırmıştır. Simgeselliği bakımından önemli bir yere sahip olan Galata Köprüsü ve balıkçıları şehrin ayrılmaz bir parçası olmuş ve kendi tarihi boyunca Eminönü-Karaköy arası tam 5 kere köprülerle bağlanmış, bağlanması için projeler yapılmıştır. Dünyaca ünlü Leonardo da Vinci burası için köprü tasarımı sunmuş, Mikelanj davet edilmiş… 20. yüzyılın başında ise yeni bir köprü ihtiyacını karşılamak için inşaatı iki yıl süren Tarihi Galata Köprüsü olarak adlandırılan köprü, 1912’de açılarak 1992 yılına kadar hizmet vermiştir.

1994 yılından itibaren bugüne kadar kullandığımız Galata Köprüsü ise 42 metre genişliğinde ve her yöne doğru 3 şeritli bir yol ve bir yaya yolu ile beklentileri karşılamaktadır. Tramvay hattının Kabataş'a kadar uzatılması sonucu, köprünün ortasındaki iki şerit tramvay yoluna ayrılmış ve  Norwich'teki Trowse Köprüsü ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki birkaç köprünün yanı sıra, dünyada üzerinden tramvay geçen ender baskül köprülerden biri olmuştur.

Bugün İstanbul'un geleneksel ikonlarından biri hâline gelmiş Galata Köprüsü, Yeni İstanbul -Karaköy, Beyoğlu, Harbiye- ve Eski İstanbul'u -Sultanahmet, Fatih, Eminönü- birbirine bağlaması bakımından ‘iki kültürü birbirine bağlayan köprü’ simgeselliğini taşımaktadır.

Galata KöprüsüGalata KöprüsüGalata KöprüsüGalata Köprüsü

Yorumlar

 • bediaertuerk
  17.08.2023 05:02

  Muhteşem bir manzara. İki çocukla sorunsuz gidip gezdim. Çocuklarla gezmek için gayet uygun. Tavsiye ederim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler