Fransız Sokağı

Fransız Sokağı

22.02.2021 00:18


Fransız Sokağı, Beyoğlu’nun en çok bilinen yerleri arasındadır. Bu nedenle de sene boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerin adeta akınına uğrar. Galatasaray Lisesi’nin arkasında konumlanan Fransız Sokağı’nın geçmişteki adı Cezayir Sokak’tır. Hatta hala burayı Cezayir Sokak şeklinde anan kişilerin sayısı hiç de az değildir. Yakın zaman önce sokak özel bir firma tarafından başarılı bir şekilde restore edilir. Bu restorasyon aşamasından sonra bölge Fransız ürünleri satan bir kültür merkezine dönüşür. Bu nedenle de sokağın adı da artık Fransız Sokağı şeklinde değişir.

Görsel açıdan oldukça renkli ve canlı bir havası olan sokak, fotoğrafçılar için harika bir yerdir. Sokak üzerinden sağlı sollu pek çok kafe ya da eğlence mekanı ile karşılaşabilirsiniz. Buradaki merdivenlerin önemli bir bölümü rengarenk boyanmıştır. Sevdiklerinizle oturup kahvenizi yudumlayabilir ve sohbetin keyfine varabilirsiniz. Cadde diğer yandan sanat galerileri açısından da önemli bir alandır. Beyoğlu’nun o çok meşhur sanat ruhunu burada yakalamanız mümkündür. Gece saatlerinde ışıklandırma sisteminden dolayı daha da özel bir havaya büründüğünü söyleyebiliriz. İstiklal Caddesi’nde gençlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri olan bu özel sokak, Çiçek Pasajı, Cumhuriyet Anıtı, Galatasaray Hamamı gibi diğer popüler kültürel mekanlara da epey yakındır.

Beyoğlu sınırları içinde bulunan Fransız Sokağı, ticari anlamda da çok hareketli bir merkezdir. Şehirde gezilecek yerler listesinde her daim kendine yer bulmayı başaran sokak üzerinde el işi ya da hediyelik eşya dükkanları sizi karşılayacaktır. Sokağın resmi anlamda açılış yılı 2004 olarak geçer. Restorasyon sürecine İstanbul Kültür Üniversitesi de önemli bir katkı yapar. Bir dönem gerçekleştiği iddia edilen Ermeni olayları için Fransa’nın Ermenistan lehine görüş bildirmesi ve soykırım tasarısını kabul etmesi, bazı tepkiler doğurur. Bu nedenle sokağın adının değişmesi de o dönem gündeme gelir.

Fransız SokağıFransız SokağıFransız SokağıFransız Sokağı

Yorumlar

 • beraattglr
  13.01.2023 14:30

  İstanbul’un merkezinde ve doğanın içinde. Kuş cıvıltıları eşliğinde kahvenizi içiyorsunuz. Mutlaka uğrayın.

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:15

  Çok keyifli bir mekan. Kesinlikle tavsiye ediyorum Beyoğlu'na yolunuz düşerse girmelisiniz 🍹😇

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler