Fındıklı Parkı - GeziBilen

Fındıklı Parkı

Fındıklı Parkı

Fındıklı semti İstanbul’da boğazın kıyı noktasında yer alan bir Beyoğlu semtidir. Boğazın Rumeli noktasında, Kabataş ve Tophane gibi bölgelerin hemen ortasında konumlanan Fındıklı, sahil boyunca uzanır. Semte değer katan iki önemli yapı vardır. Bunlardan bir tanesi Mimar Sinan Üniversitesi, diğeri ise Fındıklı Parkı’dır. Park özellikle bu semtin adeta sembolü gibidir. Oldukça büyük ve ferah bir yapıya sahip olan park, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencilerinin bazı heykel çalışmalarına ev sahipliği yapar. Sadece bölgenin değil aynı zamanda tüm İstanbul’un en özel parkları arasında gösterilen Fındıklı Parkı, şehrin gürültüsünden uzakta bir noktada dinlenmek isteyenler için son derece caziptir.

Fındıklı Parkı özellikle sabah saatlerinde çok özel bir atmosfere bürünür. Zaten parkın en kalabalık saatleri bu aralıktır. Fındıklı Parkı’nın en önemli ayrıcalığı harika bir boğaz manzarasına olanak yaratmasıdır. Buradaki banklarda oturarak uzun uzun Boğaz manzarasına bakabilirsiniz. Parkın bir bölümünde aynı zamanda sevilen bir çay bahçesi de yer alır. Bir dönem metro çalışmalarının yoğunluğundan dolayı park kapalı durumda kalır. Bu süreçte hatta oyun alanları da yıkılır. İstanbul halkının en sevdiği parklar arasında yer alan Fındıklı Parkı, özel peyzaj yapısı ile hem tarihi hem de kültürel açıdan son derece kıymetlidir. Bu nedenle çalışmalar son derece hassas bir şekilde yürütülür.

Boğaziçi’nde yapılaşmayan ender yerlerden biri olan Fındıklı Parkı, demir kazıklarla çevrili durumdadır. Mimarlar Odası parkın aniden kapatılmasına ciddi bir tepki gösterir ve bu konuda bir basın açıklaması düzenler. Bu açıklamada özellikle yöre halkının sanat ve doğayla buluşabildiği bu eşsiz manzaralı parkın 1993 senesinden beri “Kentsel Sit Alanı” olarak geçtiği hatırlatılır.

Fındıklı ParkıFındıklı ParkıFındıklı ParkıFındıklı Parkı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota