Ferhad Paşa Türbesi

Ferhad Paşa Türbesi

Ferhad Paşa Türbesi

Ferhat Paşa Türbesi, Camiikebir ve Feshane caddelerinin hemen arasında konumlanan karakol ile karşılıklıdır. Ferhat Paşa Osmanlı’nın önemli sadrazamları arasında yer alır. Türbesini bizzat kendisi yaptırır; ancak hayattayken burası henüz tamamlanamaz. Öldürüldükten hemen sonra onaltıgen şeklinde planlanan türbe nihayetlendirilir. Kesme taşların oluşturduğu tarihi yapı, düz çatılı bir revağa sahiptir. Ayrıca yan kısma kemerlerle açılan dört tane kare şeklinde sütunu vardır. Önemli bir rahta işçiliğinin olduğu kapının yanında mukarnas dolguya sahip olan nişler dikkat çeker. Kapı sövesine ise bazı sütun başlıkları yerleştirilir. Kapıdaki renkli taşların hemen üstünde özgün kitabesi yer alır. Bu kitabe toplamda on altı mısraya sahiptir. Kitabe dikkatli incelendiği zaman türbenin inşa edildiği tarihin 1595 olarak yazıldığı görülür.

Cephe boyunca belli alanlarda renkli taşlara yer verilir. Tarihi türbe kurşun kaplı bir kubbeyle örtülüdür. Penceresiz olan cephelere dolap nişleri eklenmiştir. Kubbenin iç tarafı kalem işi süslemelerle bezenir. Süslemelerde çoğunlukla kiremit rengine yer verilir. Türbede kitabesi olmayan bir mermer lahit bulunur. Ayrıca mekanda dört ayrı ahşap sanduka ile karşılaşabilirsiniz. Türbenin on altı yüze sahip olması, burayı oldukça ilginç kılar. Mimari detaylara bakıldığında aslında Sinan Paşa Türbesi’ne son derece benzediği fark edilir. Bu nedenle aynı mimar tarafından yapıldığı konusunda tahminler yürütülür. Yalnızca Sinan Paşa Türbesi gibi kubbesi sivri yapıda değildir. Diğer tüm mimari detaylar oldukça benzeşir.

Türbenin tüm yüzlerinde kabartma sütunlar göze çarpar. Bu durum istisnasız bütün yüzlerde görülür. Ferhat Paşa Türbesi, yol düzeyi farkından dolayı biraz çukurda konumlanır. Yapının üst pencereleri yuvarlak bir şekle sahiptir ve aynı zamanda vitraylıdır. Altta yer alan pencerelerinse şebeke demirli olduğu gözlemlenir.

Ferhad Paşa Türbesi Ferhad Paşa Türbesi Ferhad Paşa Türbesi Ferhad Paşa Türbesi

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:35

  Yanında ahşap ev, haziresinde çok sayıda mezartaşı var

 • cannalii
  08.02.2023 13:00

  Ferhad Paşa Türbesi Eyüp'tedir. Feshane Caddesi ve Camii Kebir Sokağının birleştiği yerdedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler