Fenerbahçe Deniz Feneri

Fenerbahçe Deniz Feneri

22.02.2021 00:18


İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Fenerbahçe bölgesinde ilk deniz fenerleri Bizans zamanında yapılır. Tahminlere göre Hera’ya adanan tapınakta, kayalıkların olduğu bölgede önemli bir fener bulunur. Fenerbahçe içinde yer alan deniz feneri, bu semte adını verir. Bu fener tam olarak Fenerbahçe Burnu’nda bulunur. Fenerbahçe Deniz Feneri’nin yapım tarihi 1857’dir. Yapım sürecinde Fenerler İdaresi’nin büyük çabaları vardır. Bugün hala tüm güzelliği ve asaleti ile aynı yerde durmaya devam der.

Semtin bir anlamda sembolü olan fenerin denizden yüksekliği yaklaşık olarak 20 metre olarak ölçülür. Fenere ait kule ise 20 metredir. Tarihi fenerin menzili 15 mil şeklindedir. İlk dönemlerde ışık kaynağı için gaz yağı lambası tercih edilir. Daha sonraki dönemde ise gömlekli lambalar olarak bilinen lamba tipleri tercih edilir. Zaman içinde ışık kaynağı belli bir ivmeyle kuvvetlendirilir. Son olarak özel silindirik lenslerin kullanılmasıyla fenerden alınan verimlilik müthiş bir seviyeye çıkmıştır. Dikdörtgen planlı bir avluya sahip olan fenerde tek katlı bir gardiyan binası yer alır. Bu avluyu takip ederek doğrudan fener kulesine ulaşmak mümkündür. Hem fener hem de gardiyan binası Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından korunur.

Osmanlı döneminde burası Bağçe-i Fener olarak anılır. Hatta Kanuni Sultan Süleyman’ın bir fermanında fenerden övgü ile bahsettiği görülür. Aynı zamanda meşhur “İstanbul Tarihi” adlı kitapta da fenerin gemileri kayalara çarpmaktan kurtaran ve yıldız gibi parlayan eşsiz bir yapı olduğu betimlenir. 1800’lü senelerde dönemin önemli vakanüvislerinden olan Raşid, yeni inşa edilecek olan fenerler için burayı referans olarak gösterir. Bir dönem ise Fenerbahçe Deniz Feneri sürgün için gönderilen kişileri kısa sürede ağırlar. 1837 yılında kapsamlı olarak yenilenen fener, bugüne dek belli aralıklarla onarımdan geçirilir.

Fenerbahçe Deniz FeneriFenerbahçe Deniz FeneriFenerbahçe Deniz Feneri

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 06:54

  Dünyanın en anlamlı Feneri.Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ilk armasının bir deniz feneri olmasına vesile olmuş bir fener.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler