Fener Rum Ortodoks Patrikhânesi

Fener Rum Ortodoks Patrikhânesi

Fener Rum Ortodoks Patrikhânesi

İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi, Konstantinopolis Ekümenik Patrikhanesi ya da Rum Ortodoks Patrikhanesi olarak bilinen Fener Rum Patrikhanesi, Ortodoks Hristiyanlığı temsil eden Doğu Ortodoks Kilisesi’ni oluşturan 14 otosefal kiliseden biridir. Ortodoks dünyasının merkezi olan Fener Rum Patrikhanesi’nin bulunduğu İstanbul ve dolayısıyla Fener semti, Ortodoksların manevi başkenti sayılmaktadır. Yapı bakımından, dünya Hristiyanlığı'ndaki durumu göz önüne alındığında, Osmanlı İmparatorluğu’nun İslami Yasaları gereği tüm İslami olmayan binaların daha küçük ve alçak gönüllü olması gerektiğini belirten yasası nedeni ile nispeten küçük yapılmış bir yapıdır. 

Osmanlı'nın İstanbul'u fethinden önce Patrikhane kilisesi Ayasofya'ydı.  1453 yılında İstanbul’un fethi sonrası, Fatih Sultan Mehmet’in fetvası ile Patrikhanelik görevi ve statüsü devam etmiş ve Fatih Sultan Mehmet’in fermanı ile Rum Ortodoks patrikleri vezir statüsünde kabul edilmiştir. Böylece patrikler kendi cemaati hakkında tam yönetim hakkını elde etmiştir. Ancak Cumhuriyet’in kurulması ve akabinde imzalanan Lozan Antlaşması ile Osmanlılar döneminde tanınan bütün imtiyazları kaldırılan patrikhâne, Fener Rum Ortodoks Patrikhânesi adını almış ve ekümenik vasfını kaybetmiştir. 

Mimari olarak üç nefli bazilika planlı olarak inşa edilen kilise içinde yer alan Patrik’in makamı, Aya Yorgi Kilisesi, kütüphane, Aya Haralambos Ayazması ve diğer resmi bölümler hayli gösterişli işçilikler barındırmaktadır. Ayrıca Ortodoks Hristiyanlığı için manevi önemi yüksek olan Hz.İsa'nın Kudüs'te zincirlenerek kırbaçlandığına inanılan taş, Aziz Gregory Theologian ve John Chrysostom’un -Papa II. John Paul tarafından Aya Yorgi Kilisesi’ne iade edilmiş- kemikleri, azize tabutları ve ikonalar kutsal emanet olarak yer almaktadır. Hristiyan şehit Aya Yorgi'ye adanmış kiliseye günümüzde hacı olmak için gelenler bu eşya ve objeler karşısında etkilenmektedir.

Fener Rum Ortodoks PatrikhânesiFener Rum Ortodoks PatrikhânesiFener Rum Ortodoks PatrikhânesiFener Rum Ortodoks Patrikhânesi

Yorumlar

 • Nihal Dinç
  29.11.2023 11:32

  Keşke Fener Rum Lisesi yerine yazının konusu olan Patrikhane ve kilisesinin fotoğraflarını paylaşsaydınız.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler