Fener Rum Erkek Lisesi - GeziBilen

Fener Rum Erkek Lisesi

Fener Rum Erkek Lisesi

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Fener Rum Erkek Lisesi, şehrin eğitim esasıyla kurulmuş en eski yapılarından biridir. Balat Sahili’ne yakın konumda, Fener Feribot İskelesi’ne birkaç yüz metre mesafede konumlanan bu tarihi yapı, detayları ve mimari ögeleri ile oldukça göz kamaştırıcıdır. İstanbul’un Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesinin ardından inşa edilen Ortodoks Hristiyanlara yönelik Magali Scholio isimli okulda, çeşitli kademelerde görevler üstlenmiş birçok yönetici ve din alimi yetiştirilir. Dünyaca ünlü yazarların da seküler eğitim gördüğü bu okulda dini eğitimin yanı sıra antik ve modern felsefe, dil bilgisi ve edebiyat gibi dersler de yer alır. Uzun yıllar bu şekilde eğitim veren okul, yaklaşık 400 yıl sonra klasik eğitim odaklı bir liseye dönüştürülür ve 19’uncu yüzyıl ortalarından itibaren yaklaşık 20 yıl kadar bu şekilde işlev görür. En nihayetinde Haliç ve çevresindeki en büyük ölçekli yapılardan biri olarak 1881’de yeniden inşa edilir. Bazı tasarımsal ögeleri Fransa’dan getirilen Fener Rum Erkek Lisesi, yüksekteki cephesi ile anıtsal özellik taşır. Fransa’dan parça parça taşınan kırmızı tuğlalarıyla karakteristik bir görünüme kavuşan yapı, deyim yerindeyse şato mimarisine atıflar içerir. Bugün ise yine bir eğitim kurumu olarak hizmet verir.

Fener Rum Erkek LisesiFener Rum Erkek Lisesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:03

  Istanbul’un fethinin ardından İstanbul’u terk eden Bizans’ın tüccarları ve eğitimli yönetici kesimi Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet’in çağrısıyla kente geri döndü.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota