Eski Şark Eserleri Müzesi

Eski Şark Eserleri Müzesi

Eski Şark Eserleri Müzesi

Eski Şark Eserleri Müzesi, kapsamlı bir koleksiyonu bünyesinde barındırır. Bu koleksiyon Mezopotamya ile Anadolu’nun İslamiyet öncesi çağlarına ait parçalardan meydana gelir. Eserlerin ortaya çıkarıldığı dönem ise büyük ölçüde 1. Dünya Savaşı başlayana dek olan dönemdir. Toplanan eserler Osmanlı’nın uzunca süre başkentliğini yapan İstanbul’a getirilir. Eski Şark Eserleri Müzesi; Mısır Eserleri, İslam Öncesi Arabistan Eserleri, Çivi Yazılı Belgeler gibi bölümlere sahiptir. Bu sınıflandırmalar müzenin rahat ve düzenli bir şekilde dolaşılmasını sağlar. Pek çok Anadolu kültürü, kendi özel tarihleri ile beraber sunulur.

Tablet Arşivi müzenin en çok ilgi çeken bölümleri arasında gösterilir. Çok önemli anlaşmalara ait heyecan verici belgeler başta olmak üzere toplamda 75 bin çivi yazılı materyal buradaki arşiv bölümünde teşhir edilir. Müzeye ev sahipliği yapan bu özel binanın tarihi ise 1883 senesine dek uzanır. Müze binası ilk olarak Osman Hamdi Bey’in çabaları ile Güzel Sanatlar Akademisi olarak inşa edilir. Bu akademinin daha sonraki dönemlerde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin temellerini oluşturduğu söylenir. Aynı şekilde Osman Hamdi Bey de uzunca süre Osmanlı kültür hayatına katkılar sunan ve özellikle müzecilik alanında tarihi adımların atılmasına vesile olan bir isimdir.

Alexander Vallaury tarihi binanın mimari olarak geçer. Bu isim sonraki yıllarda açılacak olan Arkeoloji Müzesi’nin klasikleşen binasını da inşa eder. Akademi bir zaman sonra faaliyetlerini başka bir noktada sürdürme kararı alınca burası da müze müdürlüğüne aktarılır. İşte tam bu süreçte dönemin müze müdürü olan Halil Edhem Bey, bu müzeye dair ilk fikirleri olgunlaştırır. Müze 1935 senesinde tamamlansa da savaş döneminde boşaltılır. 1974 senesinde yapılan büyük değişikliklerle beraber müze bugünkü görünümüne kavuşur.

Eski Şark Eserleri MüzesiEski Şark Eserleri MüzesiEski Şark Eserleri MüzesiEski Şark Eserleri Müzesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:21

  Sanayii Nefise Mektebi olarak açılmış Osmanlı'nın ilk güzel sanatlar okulu olan bu binada Antik medeniyetler den kalan eserler sergileniyor

 • ahmetyaylacii
  25.08.2022 06:44

  Müze kart ile girebileceğiniz sanayi nefise mektebi olarak açılmış osmanlıdan güzel sanatlar ve eserler saklayan bu müzeyi gezmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

 • guvenylmz
  18.01.2023 07:05

  İstanbul arkeoloji müzeleri alanına girişte ilk önünüze çıkan burası oluyor.

 • ftherdincc
  13.01.2023 09:37

  ⚪️ İstanbul arkeoloji müzesinin yanında bulunuyor. Girişler müze kartı ile sağlanıyor ⚪️Eğer arkeoloji müzesini de gezecekseniz buraya çok zaman ayırmanıza gerek yok. Arkeoloji müzesine göre daha küçük.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler