Eski Atik Valide Camii

Eski Atik Valide Camii

22.02.2021 00:18


Müftülük kayıtlarına göre resmi adı ‘Eski Valide Camii ve Külliyesi’ olan ancak günümüzde Atik Valide Camii olarak adlandırılan Atik Eski Valide Külliyesi, İstanbul’un Üsküdar ilçesi sınırları içerisinde yer alır. III. Murat’ın annesi; II. Selim’in ise eşi olan Afife Nur Banu Valide Sultan’ın bizzat Mimar Sinan’a yaptırdığı bu tarihi yapının inşa tarihi 1583 senesine kadar uzanır.

Temel yapılarının cami ve külliye olduğu kompleksin en çok ilgi gören kısmı şüphesiz İznik çinilerinin en nadide örnekleridir. Darüşşifa, darülkurra, hamam, kervansaray, sıbyan mektebi, tekke, medrese, cami ve külliyeden meydana gelen Atik Eski Valide Külliyesi’ndeki en ilginç detay ise cami kubbesinin altı dayanak üzerinde duruyor olmasıdır.

Dışarı doğru çıkıntısı olan mihrabın olduğu bölümde beşinci yarım kubbenin olduğu Atik Eski Valide Külliyesi’nin muazzam görünümlü İznik çinileri kesinlikle görülmeye değer. Mimar Sinan’ın 94 yaşında yaptığı Atik Eski Valide Külliyesi, tüm dünyanın tanıdığı sanatçının son eseri olma özelliğini taşır. Boyutları itibarıyla İstanbul’un en büyük külliyeleri arasında gösterilen Atik Eski Valide Külliyesi, inşa edildiği araziye farklı seviyelerde yapıldığı için şekil olarak biraz sıra dışı görünebilir.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne tahsis edilen Darülkurra ve Darülhadis binaları esasında 1970’li yıllara kadar Toptaşı Cezaevi adı altında hapishane olarak hizmet verdi. Tüm bunlara ek olarak hapishane, bimarhane, kışla, medrese gibi farklı amaçlar için de kullanılan Atik Eski Valide Külliyesi’ne Üsküdar İskelesi, Üsküdar Meydanı gibi merkezi noktalardan kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

Eski Atik Valide CamiiEski Atik Valide CamiiEski Atik Valide Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler