Enver Paşa Çeşmesi

Enver Paşa Çeşmesi

Enver Paşa Çeşmesi

Enver Paşa Çeşmesi, Büyükçekmece Köprüsü’ne uzanan yolda bulunur. Aynı adı taşıyan tarihi köşk ile komşu durumundadır. Çeşme tümüyle kesme taşlardan inşa edilir. Yapını kuzey ve güney tarafları görece daha geniştir. Buradan hareketle asıl cephelerin, bu iki cephe olduğu düşünülebilir.

Cepheler dikkatli şekilde incelendiği zaman istiridye kabuğu biçiminde yaprak motifleri hemen göze çarpar. Ayna taşı ise mermer malzemeden oluşturulur. Süslemeler doğrudan bu ayna taşına işlenir. Geriye kalan cepheler düz ve sade birer duvar görüntüsündedir.

Çeşmenin hemen üstünü oldukça büyük bir saçak örter. Maalesef zaman içinde çeşitli nedenlerden dolayı çeşmenin özgün halinin korunamadığı görülür. Aynı zamanda yapının bugüne ulaşabilen bir kitabesi de bulunmaz. Eski lüle doğu cephesinde hala durur; fakat buna rağmen çeşmenin suyu bugün itibariyle akmaz. Daha sonradan eklenen yeni bir lüle sayesinde su aktarımı yapılır.

Çeşmeye de köşke de adını veren Enver Paşa, Osmanlı’nın özellikle son dönemlerinde etkili olmuş bir isimdir. Kendisi Kafkas İslam Ordusu’nun bir dönem komutanlığını üstlenir.

Enver Paşa ÇeşmesiEnver Paşa ÇeşmesiEnver Paşa ÇeşmesiEnver Paşa Çeşmesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler