Dolmabahçe Saat Kulesi

Dolmabahçe Saat Kulesi

Dolmabahçe Saat Kulesi

Dolmabahçe Sarayı’nın içinde yer alan eser Sultan Abdülmecit’in oğlu II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Bazı kayıtlara göre saatin yapılması, saray mimarı olan Nikoğos Balyan’ın kardeşi Sarkis Amira Balyan tarafından olmuştur. Bazı kayıtlarda ise birlikte yaptıklarına dair izler bulmak mümkün. İnşa tarihi 1890-1895 yıllarına kadar uzanan bu eser, Dolmabahçe Sarayı’nın Saltanat Kapısı ile Bezmi Alem Valide Sultan Camii arasında kalmakta. Saatin bütün cepheleri birbirine eşit olup, 4 katlı bir yapıdır. Yerden yüksekliği 27 metre olan Saat Kulesi’nin saat odası yapının son katında bulunuyor. Yapının üzerinde yer alan basınçölçer ve ısıölçer sayesinde, zaman ve iklim göstergelerini aynı anda görmek mümkün. 1898 yılında binaya eklenen dört barometre kadranı sayesinde, basınç ve ısı değerlerinin ölçülmesine olanak sağlanmıştır. Şehrin simgesi haline gelmiş bu saat kulesi, hem kara tarafında ve hem de deniz tarafında bulunan tuğralarıyla eşsiz bir görünüme sahip.

Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilmesiyle yapımı yarım kalan Aziziye Camii’nin taşlarının kullanıldığı Saat Kulesi eklektik bir üslupla inşa edilmiştir. Saat kulesinin 94 basamağı bulunmakla birlikte, merdiven sahanlıkları renkli taşlarla geometrik olarak şekillendirilmiş bir şekilde zemini oluşturmakta. Birinci katında bulunan oldukça fazla süs ve ihtişama karşın, ikinci kat daha sade olarak yapılmış denilebilir. Saatin üçüncü katını ise parmaklıklı bir balkon süslemektedir. Eserin her bir tarafında bulunan saat Fransız malı olup, Paul Garnier markalıdır. 1979 yılında kısmen elektronik sisteme çevrilen saat, halen çalışır durumdadır. Taş basamakla çıkılan saat odasının bulunduğu son kat, balkonla başlayıp tepelikle son bulmaktadır.

Dolmabahçe Saat KulesiDolmabahçe Saat KulesiDolmabahçe Saat Kulesi

Yorumlar

 • cannalii
  08.02.2023 17:43

  Muhteşem manzarası, tarihi sanatı, ihtişamı ile büyüleyici bir saray İstanbul'da gezilecek yerlerin başında;

 • slnkocx
  15.08.2022 09:43

  Dolmabahçe saray kapısı önünde bulunuyor. Fotoğraflarınızın arka planı olarak kullanmanızı tavsiye ederim

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler