Doğançay Müzesi

Doğançay Müzesi

04.05.2023 13:07


150 yıllık beş katlı tarihi binada 2004’te ziyaretçileri ile buluşan Doğançay Müzesi, Burhan Doğançay’ın eserlerinden küçük bir retrospektifle, ünlü bir ressam olan babası Adil Doğançay’ın eserlerini sergilemekte olan Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesidir. 

1900’de İstanbul’da doğan Adil Doğançay ünlü bir ressam olmasının yanında bir topografya subayıdır. Eserlerinde empresyonist manzaralar, deniz resimler ve natürmortlar çalışmıştır. Sanatçının müzede yer alan eserlerinin çok azı tarihlidir ve müzede sergilenenlerin çoğu 1940 ile vefat ettiği 1990 yılları arasında yapılmıştır. Topograf olarak Anadolu’nun her yerini dolaşmış olması ona doğada uzun saatler geçirme olanağı vermiş ve eserlerinin çoğunu “en büyük öğretmen” olarak nitelendirdiği doğada yapmıştır. 

Adil Doğançay’ın oğlu Burhan Doğançay ise ilk sanatsal eğitimini babasından ve ünlü ressam Arif Kaptan’dan almış. Gençlik döneminde Paris’te aldığı hukuk ve iktisat eğitiminden sonra babasıyla ortak sergiler açarak, çeşitli grup sergilerine katılmıştır. O dönemlerde de düzenli olarak resim yapmaya devam eden ressam, büyülendiği kent duvarlarının etkisini yansıttığı eserleriyle tanınır. 40 yılı aşan bir süre içinde yaptığı resimler, grafikler, Aubusson duvar halıları, heykelleri ve fotoğraflarında yüzden fazla ülkeye yaptığı yolculuklarının izlerini görmek mümkündür. Ağırlıklı olarak geleneksel tuval üzeri yağlıboya çalışan ressamın çalışmaları, kolaj ve kendi buluşu olan fümaj gibi tekniklerden oluşmaktadır. 

Burhan Doğançay’a göre, kent duvarları zamanın akışının bir belgesi niteliğindedir.  İnsanların bıraktığı izlere tanıklık etmesi, zaman içinde yaşanan toplumsal, siyasal ve ekonomik değişimlerin sokak sanatına yansıması bakımından  esas olarak kent duvarlarına duyduğu hayranlıktan türeyen bir grup işiyle tanınır. Tekrarlanan bir tema olmasına rağmen, bunların yorumlandıkları üsluplar çok çeşitlidir.

Müze, halen teşhirde olan 150`den fazla eserle, erken figüratif yapıtlarından duvar esinli yapıtlarına kadar, Doğançay ailesinin eserlerinin evrimini çarpıcı bir görsel araştırmayla sunmaktadır. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve sponsor firmalarla yürütülen çalışmalar neticesinde, 2005’ten bu yana okullarda sanat yarışmaları düzenliyor ve kazanan öğrencileri yurtdışı gezileri ile ödüllendiriyor. Müze, eğitime sanat üzerinden destek vermeyi amaçlayan bu yarışmaları gelecekte de sürdürmeyi amaçlamaktadır.

Doğançay MüzesiDoğançay MüzesiDoğançay MüzesiDoğançay Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler