Divan Yolu - GeziBilen

Divan Yolu

Divan Yolu

Divan Yolu, Antik dönemlerden başlamak üzere pek çok uygarlığın aktif şekilde kullandığı yola denir. Özellikle Roma ve Bizans dönemlerinde çok önemli bir yere sahip olan bu yol, Osmanlı’da da kullanılmaya devam etmiştir. Daha önceki dönemlerde “Mese” olarak adlandırılan yol, Osmanlı dönemi içinde “Divan Yolu” adını alır. İsminden de algılanacağı üzere Osmanlı burayı bir nevi protokol yolu olarak kullanır. Sarayda devlet işlerini masaya yatırmak ve görüşmek için vezirler, elçiler ya da askerler bu yolu kullanır. Divan Yolu ilk olarak I. Konstantin döneminde inşa edilir. Zaman içinde şehrin ana caddelerinden biri haline gelir.

Tarihi Yarımada’nın ortasından geçen Divan Yolu, Million Taşı ve Beyazıt Meydanı’na dek uzanır. Yol üstünde Divan Yolu Caddesi ve Yeniçeriler Caddesi isimli iki ayrı cadde bulunur. 1950’li senelerde bu caddelere dair genişletilme çalışmaları yapılır. Bu süreçte de ne yazık ki epey tarihi eser tahrip olur. Kimi eserlerin yerleri değişir ya da tamamen ortadan kalkar. Günümüzde Divan Yolu, araç trafiği için uygun bir yer değildir. Bu alandan sadece tramvay geçer, araç trafiği için kapalı durumdadır.

Divan Yolu’nun tümünü ortalama 20-25 dakika içinde yürümek mümkündür. Tarihte pek çok medeniyetin hikayelerine tanıklık eden bu özel ve büyüleyici yolda yürümek oldukça heyecan vericidir. Rivayete göre Roma döneminde bu yolun dünyanın başlangıç noktası olduğuna inanılır. Saygı çerçevesinde hassas bir şekilde korunan Divan Yolu, kimi zaman İmparatorlar Yolu olarak da anılır. İlk dönemlerde burası, 1000 km’lik Egnatia Yolu’nun bir parçasıdır. Bizans ile beraber yavaş yavaş eski değerini yitirmeye başlar. Şiirlere bile konu olan Divan Yolu 18’inci yüzyıla dek şehrin en geniş caddesi olarak kabul görür.

Divan YoluDivan YoluDivan YoluDivan Yolu

Yorumlar

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:43

  İstanbul'un tarihi Yarımadası'nda Beyazıt'tan Gülhane Parkına kadar olan yola divanyolu adı verilir

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota