Divan Edebiyatı Müzesi - GeziBilen

Divan Edebiyatı Müzesi

Divan Edebiyatı Müzesi

İstanbul’un en önemli müzelerinden biri olan Divan Edebiyatı Müzesi’ne tarihi Galata Mevlevihanesi ev sahipliği yapar. Yapının kendisi, müzenin içeriği ve ruhuyla önemli ölçüde örtüşür. Bu anlamda manevi atmosferi oldukça başarılı bir müze olarak öne çıkar. Mevlevi kültürünün en seçkin örnekleri ile bu müze sayesinde karşılaşabilirsiniz. Tarihi müze için seçilen mevlevihane, 1491 senesinde inşa edilir. Müze olarak hizmet vermesi 1975 senesine tekabül eder. Müzenin bilhassa Semahane kısmındaki tekke defleri, udlar kemençeler ve diğer önemli musiki parçaları hemen göze çarpar. Divan Edebiyatı Müzesi, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde konumlanır. Tam olarak Galip Dede Caddesi’nde yer alan müzeye ulaşım oldukça kolaydır.

Galata Mevlevihanesi’nin diğer ismi Kulekapı Mevlevihanesi’dir. Özellikle de inşa edildiği ve sonrasındaki dönemlerin sanatını, estetik anlayışını, kültürünü yansıtması bakımından çok önemlidir. Mevlevihane seneler boyunca musiki ve bilimi bir denge içinde tutmayı başarır. Bu anlamda diğer Mevlevihaneler gibi buranın da Türk kültür dünyasında ciddi katkıları olmuştur. Pek çok önemli zat bu çatı altında sanatına dair eğitim alır veya bilimsel alanlarında çalışmalar yürütür. Şehrin en eski mevlevihanesi olan Galata Mevlevihanesi’nin vesile olduğu müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlıdır. Pazartesi dışında müzeyi her gün ziyaret edebilirsiniz. Hafta içi 09.00 ile 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzeye girişler ücretlidir.

Müze binasının zamanında İskender Paşa Çiftliği arazisine inşa edildiği bilinir. Önemli padişahların dönemlerinde ayrı ayrı onarımdan geçirilir. 1925 sonrasında tekkelerin kapatılması nedeniyle kaderine terk edilir. Kültür Bakanlığı’na geçtikten sonra 1967 senesinde beş sene süren bir restorasyon sürecine dahil edilir. Bir külliye formunda olan müze binasında Mevlevi eşyaları, gümüş şamdanlar, hokka takımları, yazmalar, eski tespihler, divan koleksiyonları, fermanlar ve daha pek çok parça teşhir edilir.

Divan Edebiyatı Müzesi Divan Edebiyatı Müzesi Divan Edebiyatı Müzesi Divan Edebiyatı Müzesi

Yorumlar

 • gunessygz
  29.09.2022 08:06

  Güzel değişik bir müzesi, mevlevi hakkında çok şey öğrenebildik. 1491 yılında İskender Paşa tarafından yaptırılan ve şehirdeki ilk mevlevihane olma niteliği taşıyan Galata Mevlevihanesi'nin ilk şeyhi Semâî Mehmed Dede idi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota