Derya-i Ali Baba Türbesi

Derya-i Ali Baba Türbesi

Derya-i Ali Baba Türbesi

Doğum ve ölüm tarihi bilinmeyen Ali Baba on beşinci yüzyılda yaşamış Anadolu velilerinden biridir. Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’un fethi sırasında görev alan ordunun su ihtiyacını gören sakaların başı olmuştur. İstanbul’da vefat etmiş, Kazlıçeşme’de bir türbesi vardır. Saka başı olarak görev yaptığı için Saka Ali Baba veya Derya Ali Baba ismini almıştır.

İstanbul Bizanslılar tarafından kuşatma altındayken, Fatih Sultan Mehmet Han şehri kurtarmak için bir fetih ordusu kurmuş. Fakat susuzluk yüzünden askerlerin savaşacak dermanı kalmamış. Bu sırada su bulmak için her tarafa haber salınmış, hiçbir yerden olumlu bir cevap gelmemiş. Ali Baba bu sırada bu dolaşan söylentiler üzerine padişaha haber göndermiş ve suyun bol olduğunu, susuzluk derdinin olmadığını söylemiş. Fatih Sultan Mehmet Han saka başını emrine çağırtmış ve hiç sularının olmamasına rağmen nasıl kendinin bu kadar rahat bir şekilde suyun olduğunda ısrar ettiğini sormuş.

Ali Baba padişaha isterse sırtındaki kırbasa bakabileceğini söylemiş. Kırbanın içine bakan padişah, koca bir okyanus görmüş, bir değil binlerce orduya yetecek kadar su olduğunu fark edince neden bu söylentilerin olduğunu sormuş. Ali Baba padişaha dönerek “kahramanca savaşan askerlerimiz terleyip çok susuyorlar, eğer onlara doyumluk su verirsem hepsi hastalanır ve zaferimiz tehlikeye düşer” demiş. Bu cevaptan son derece memnun olan padişah, Ali Baba’ya muradını sorup, yapmayı vadetmiş. Hiçbir muradı olmayan Ali Baba emrine tahsis olmuş araziyi bile sağlığında bağış yapmıştır. Tarihimizde böyle önemli bir yeri olan bu zatın Kazlıçeşme’de bulunan türbesi halen günümüzde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Derya-i Ali Baba TürbesiDerya-i Ali Baba TürbesiDerya-i Ali Baba Türbesi

Yorumlar

 • gunessygz
  29.09.2022 07:21

  Kazlıçeşme Marmaray istasyonunun hemen karşısında bulunan türbe de Fatih Sultan Mehmet'in Sadakabaşı'sı yatmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler