Değirmen Tepesi Kutrulomilo - GeziBilen

Değirmen Tepesi Kutrulomilo

Değirmen Tepesi Kutrulomilo

İçinde bulunan tarihi yapılarıyla, en çok da dinginliğiyle fazlaca tercih edilen Heybeliada İstanbul’a bağlı Adalar ilçesinin bir üyesi. Adanın en yüksek noktası Değirmen Tepe 136 metre yüksekliğe sahip. Tepenin üstünde, eski Levantenlerin Kutrulomilo adını verdikleri değirmen kalıntılarına rastlamak mümkün . Bizans yapımı Panayia Kamariotissa Manastırına ait olan bu değirmen kalıntıları Heybeliada’nın en yüksek tepesinde bulunuyor. Tepe, papaz okuluna ev sahipliği yapmasından dolayı eskiden Papaz tepesi olarak anılmaktaydı. Tarihte inşa edilme tarihi olarak 1710 yılı karşımıza çıkıyor.

Heybeliada’nın en yüksek tepesi olma özelliğinde olan Değirmen Tepesi eskiden gözetleme kulesi olarak kullanılmış, sonralarda içinde bulunan papaz okuluna bağlı olarak yel değirmenine çevrilmiş. Günümüzde ise kalıntı halinde kalmış harap bir yapı durumunda. Tepenin özellikleri arasında Heybeliada’nın Anadolu yakasına bakan kıyılarının muhteşem manzarası yanı sıra, toprak zeminde bulunan Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait keramik yapılara rastlamak mümkün.

Heybeliada’nın kuzeyinde bulunan Değirmen Tepe 1862 yılında Atina’da yayınlanmış Konstantinopolis adlı yapıtta “Halki’nin üç tepesinin bulunduğu, bu tepelerden en yüksek olanının da yüzyıllarca kullanıldıktan sonra terk edilen bir değirmen” olduğundan bahsedilmiş. Günümüzde oldukça harap bir yıkıntı haline dönüşmüş değirmen, yoğun çam ağaçlarıyla örtülmüş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Tepeden aşağı kadar süzülen bu yoğun çam ağaçları arasından Çam Limanı’nı da görmek mümkün. 

Değirmen Tepesi KutrulomiloDeğirmen Tepesi KutrulomiloDeğirmen Tepesi KutrulomiloDeğirmen Tepesi Kutrulomilo

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota