Değirmen Tepesi Kutrulomilo - GeziBilen

Değirmen Tepesi Kutrulomilo

Değirmen Tepesi Kutrulomilo

İçinde bulunan tarihi yapılarıyla, en çok da dinginliğiyle fazlaca tercih edilen Heybeliada İstanbul’a bağlı Adalar ilçesinin bir üyesi. Adanın en yüksek noktası Değirmen Tepe 136 metre yüksekliğe sahip. Tepenin üstünde, eski Levantenlerin Kutrulomilo adını verdikleri değirmen kalıntılarına rastlamak mümkün . Bizans yapımı Panayia Kamariotissa Manastırına ait olan bu değirmen kalıntıları Heybeliada’nın en yüksek tepesinde bulunuyor. Tepe, papaz okuluna ev sahipliği yapmasından dolayı eskiden Papaz tepesi olarak anılmaktaydı. Tarihte inşa edilme tarihi olarak 1710 yılı karşımıza çıkıyor.

Heybeliada’nın en yüksek tepesi olma özelliğinde olan Değirmen Tepesi eskiden gözetleme kulesi olarak kullanılmış, sonralarda içinde bulunan papaz okuluna bağlı olarak yel değirmenine çevrilmiş. Günümüzde ise kalıntı halinde kalmış harap bir yapı durumunda. Tepenin özellikleri arasında Heybeliada’nın Anadolu yakasına bakan kıyılarının muhteşem manzarası yanı sıra, toprak zeminde bulunan Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait keramik yapılara rastlamak mümkün.

Heybeliada’nın kuzeyinde bulunan Değirmen Tepe 1862 yılında Atina’da yayınlanmış Konstantinopolis adlı yapıtta “Halki’nin üç tepesinin bulunduğu, bu tepelerden en yüksek olanının da yüzyıllarca kullanıldıktan sonra terk edilen bir değirmen” olduğundan bahsedilmiş. Günümüzde oldukça harap bir yıkıntı haline dönüşmüş değirmen, yoğun çam ağaçlarıyla örtülmüş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Tepeden aşağı kadar süzülen bu yoğun çam ağaçları arasından Çam Limanı’nı da görmek mümkün. 

Değirmen Tepesi KutrulomiloDeğirmen Tepesi KutrulomiloDeğirmen Tepesi KutrulomiloDeğirmen Tepesi Kutrulomilo

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:37

  Adaya ulaştığınızda soldan yukarıya yürürseniz sağda mezarlık girişi görünüyor. Ordan dik bir yokuş çıkıldığında tepeye ulaşabilirsiniz.

 • ftherdincc
  04.01.2023 11:09

  Asıl değirmen tepesi orman içinde ve eski harabe olmuş bir değirmen var Asıl manzara orada burgaz kınalı büyük ada manzarasi mevcut

 • ssedatylmz
  12.01.2023 11:51

  Tepeye kadar yürümek gayet yorucu, uzun ve yokus bir yürüyüşün ardından dinlenmek icin banklar var. Yeteri kadar güzell….

 • buseats2
  09.11.2022 07:18

  Hakiki değirmen tepesi ve eski degirmen var futbol sahasının yanından 100metrelik bir orman yürüyüşünden sonra karşınıza cikiyor…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota