Cihangir Merdivenleri

Cihangir Merdivenleri

Cihangir Merdivenleri

Beyoğlu, İstanbul’un gerek turizm gerek ticaret anlamında en işlek ve verimli bölgelerinden biridir. Beyoğlu’nda yer alan Cihangir Merdivenleri de gezilip görülmesi gereken yerler listesinde varlığını uzun yıllardır sürdürmektedir. Rengârenk yapısının yanı sıra konumu gereği de birçok kişinin ilgisini çeken bu yapı gerek eğlenmek gerek soluklanmak gerekse manzaranın tadını çıkarmak isteyenlerin bir numaralı adresi. Cihangir Merdivenleri, Kılıç Ali Paşa caddesi üzerindeki Tüfekçi Salih sokak üzerinde yer almaktadır. Merdivenlerin sol tarafında iki katlı ahşap bir lojman bulunuyor, o da Kılıç Ali Paşa Camii Lojmanı’dır.

Bir tarafı denize bakarken bir tarafı ahşap tarihi evleri bize seyrettiren bu devasa yapı, İstanbul’un tadını doyasıya çıkartmak isteyen yerli yabancı birçok turiste görsel şölen sunuyor. Özellikle yaz aylarında akşam saatleri yaşanan yoğunluk bölgenin ne kadar revaçta olduğunun da bir nevi ispatı niteliğindedir. Bazı günler sayısız kutlamalara ev sahipliği yaparken, kendini dinlemek isteyenlerin de sakince yanaştığı bir duraktır Cihangir Merdivenleri… Ne zaman inşa edildi, ne süredir hizmete açıldı kesin bir bilgi bulunmuyor ancak, görüldüğü kadarıyla korkulukların yıllara meydan okuduğu da yadsınamaz bir gerçek. Uzaktan bakıldığında; sarı, kırmızı, yeşil, mavi, mor, pembe renkleri tam bir gökkuşağı etkisi yaratırken, bu görüntüyü avantaja çeviren fotoğrafçıların sayısı da bir hayli fazla…

Yaz aylarından ziyade, bahar aylarında da çokça ziyaret edilen bu mekân; sonbaharda dökülen sarı yaprakları, kurumuş o yaprakların çıkardığı çıtırtıları, bazen hafiften atıştıran tatlı yağmurları, ilkbaharda ise; yemyeşil ağaçları, merdivenlerle meydan okuyan renkli çiçekleri, cıvıldayan kuşları ve ötüşen uğur böcekleri ile tam anlamıyla huzurun adresi olarak biliniyor. Kış aylarında durum biraz zorlasa da yağış olmayan günlerde ziyaretçilerin, sırf boğaz manzarası için bile sıkıca giyinerek Cihangir Merdivenleri’ne gittiklerini görebiliriz.

Cihangir MerdivenleriCihangir MerdivenleriCihangir MerdivenleriCihangir Merdivenleri

Yorumlar

 • mutugucluu
  08.09.2023 14:02

  En güzel fotoğraf çeken arkadaşınızı alın ve gidin :))

 • gunmemoli
  26.10.2022 06:42

  Gelip manzara eşliğinde güzel fotoğraflar çekilebilirsinizzz….

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler