Çiçek Pasajı - GeziBilen

Çiçek Pasajı

Çiçek Pasajı

Çiçek Pasajı, 1870'teki Büyük Beyoğlu Yangını'nda yok olan Naum Tiyatrosu'nun arsasına 1876 yılında yapılmıştır. Hem İstiklal Caddesinden ve hem de Tiyatro sokağından girişi olmasıyla birlikte pasaj ismini almıştır. Yangından sonra arazi, dönemin sayılı zenginlerinden olan Hristaki Zografos Efendi tarafından alınmış ve üzerine 24 dükkan ve 18 lüks daireden oluşan yapı oluşturulmuştur. O zaman ki adı “Cité de Péra veya Hristaki Pasajı idi. 1908 yılında binanın mülkiyeti el değiştirmiş, yeni sahibi Sadrazam Küçük Said Paşa olmuştur.

Mütareke zamanlarında içinde birçok çiçek dükkanı açılan pasaj, böylelikle ismi de şimdiki adıyla anılan “Çiçek Pasajı” olarak anılmaya başlanmıştır. 1940 yıllardan itibaren pasaj içinde kapanan çiçekçi dükkanlarının yerini meyhaneler almaya başlayınca, daha fazla müşteri kitlesini çekmeye başladı. Zaman içerisinde artan müşteri potansiyelini karşılamak adına tamamıyla meyhane ve yeme yerlerini bünyesinde barındırmaya başlayan Çiçek Pasajı ismi anı olarak kalmış bir şekle dönüştü. Pasaj binası bakımsızlıktan dolayı 1978 yılında sebepsiz bir şekilde aniden çökünce, 1988 yılına kadar hiçbir bakım ve restore yapılmamıştır. Daha sonraları belediye ve kurulan “Çiçek Pasajı Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği” ile birlikte yapılan çalışmalar sonucunda eski yapısına bağlı kalarak restore ve yapım işlemleri gerçekleştirilmiş, 2005 yılında da yeniden hizmete girmiştir.

Girişle birlikte 3 katlı olan bina oldukça geniş bir alan üzerinde yer almaktadır. Yapının ana malzemesi taş olup, ön cephesi oldukça gösterişli ve orta katta bulunan aslan ve insan kafası heykelleri ile bir o kadar ilginç özelliklere sahip. Pasajın İstiklal Caddesi’ne bakan kısmında bulunan en üst kattaki orta bölümde bir saat bulunmaktadır. Saatin bütün rakamları Romen rakamlarından oluşmuş olup şu an çalışmamaktadır.

Çiçek PasajıÇiçek PasajıÇiçek Pasajı

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:07

  Çok tarihi ve güzel bir mekan, sizi zamanda yolculuk hissine sokuyor. Nostaji gözlerinizde canlanıyor.

 • melekbakan
  18.04.2022 11:20

  Kokusu ayrı, ortamı ayrı en en en güzeli de mimarisi ve minik seslerin kuşağa güzel gelmesi 😍

 • beyzakorkmazzx
  01.08.2022 07:23

  İstiklal'de müsait zamanlarımı geçirdiğim nostaljik mekanlardan biri. Yemek ve içecek hizmetleri bulunduğu konuma göre fena değil

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota