Çatalca Tren İstasyonu - GeziBilen

Çatalca Tren İstasyonu

Çatalca Tren İstasyonu

İnşa edildiği ilk dönemden bu yana ayakta kalmayı başaran Çatalca Tren İstasyonu, mimarisindeki detaylarla hayranlık duygusu uyandırır. Yıllarca özenle korunan Çatalca Tren İstasyonu, pek çok ayrılığa, sevince ve özleme tanıklık etmiş çok özel ve tarihi bir mekandır. Hatta Doğu Ekspresi’nin de durakları arasındadır. Bu hat pek çok ülkenin birbirine bağlanmasını sağlayan hattır.

Sanatçıları, siyasetçileri ve daha pek çok meşhur figürün yolculuklarına ortaklık eden istasyon, görsel açıdan da oldukça etkileyici bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de sinemacılar, fotoğraf sanatçıları burayı oldukça önemser ve çalışma alanı olarak değerlendirir. Buranın ilginç özelliklerinden bir tanesi de Abdülmecit’in İsviçre sürgüne giderken kullandığı istasyon olmasıdır. Arkadaşları kaosun önüne geçmek adını onu Sirkeci yerine buraya getirir. Hatta bu yolculukla alakalı belgeler de yakın zaman önce kamuoyu ile paylaşılmıştır. Daha bunun gibi yakın döneme damga vuran birçok kare, burada yaşanmıştır.

Hayranlık uyandırdığı kadar hüzünlü de bir havası olan Çatalca Tren İstasyonu’nun tarihi 1800’lü senelere kadar uzanır. Batı’da 1800’lerin ortalarına doğru demir yolu alanında çok önemli gelişmeler yaşanır. Osmanlı da bu gelişmelere o dönem için kayıtsız kalmaz. Özellikle Tanzimat zamanında Osmanlı ve Batı ilişkilerinde olumlu ilerleyiş bu tip etkileşimlerin de önünü açar. İskenderiye Kahire hattıyla başlayan girişimler, İzmir, Aydın ve Varna ile devam eder. Bu sürecin sonunda ortaya çıkan istasyonlardan bir tanesi de Çatalca Tren İstasyonu’dur.

İstasyon bugün itibariyle o eski ve şaşalı günlerinden uzaktadır. Yakın zaman önce buranın onarımı ve çevre düzenlemesi ile alakalı bazı çalışmalar gerçekleşir. Aktif bir istasyon olmasa da turistik değer açısından varlığını korur.

Çatalca Tren İstasyonuÇatalca Tren İstasyonuÇatalca Tren İstasyonuÇatalca Tren İstasyonu

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota