Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi - GeziBilen

Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi

Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi

Ülkemizde ve dünyada bir ilke imza atılan Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi, Mehmet Yaldız tarafından kurulmuştur. Aydınlanma ve ısınma ihtiyacımız karşılayan birçok ürün bu müzede sergiye çıkmış durumda. Mehmet Yaldız 12 yaşındayken bulduğu kandil ile o zamanki şartları sorgulamış ve böyle bir müze kuracağı günün hayaliyle hedefine ulaşmıştır. İnsanların kandilden önce nasıl aydınlandığını da ayrıca sorgulayan Yaldız, 18 yaşına bastığında artık hayalini gerçekleştirmek için kolları sıvadı ve işe başladı. Dünyada ve Türkiye’de bu iş için açılan ilk müze olmasının yanında içerisinde iki binden fazla parça yer alıyor. Bunların birçoğu Anadolu ve dünyanın çeşitli ülkelerinden getirtildi. Müzede aklınıza gelebilecek tüm ısınma ve aydınlanma araçları mevcut.

Bunlardan bazıları; meşale, kandil, çeşitli şamdanlar, kolza yağı, benzin, karpit, tılsım, maktaplar ve su terazileri yani aklınıza ne gelirse hepsi Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi’nde sizin için sergileniyor. Tabii bu parçaların bir araya getirilmesi de yine uzunca bir süreçten geçmiştir. 65 yılda toplanan aletler görücüye çıktıkları günden itibaren oldukça rağbet görüyor demek yanlış olmaz. Geçmişten geleceğe ışık tutan parçaların kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görmesi, parçaların oldukça eski ve tarihsel izler taşımasıyla da alakalı aslında.

İstanbul’un işlek ilçelerinden Beykoz’da konumlanan Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi, Çengeldere Caddesi üzerindeki Çengeldere Mahallesi’nde yer alıyor. Üsküdar üzerinden deniz ve kara yolu ile birçok ulaşım aracı üzerinden müzeye kolayca ulaşabilir tarihin tozlu sayfalarına aydınlık bir şekilde göz atabilirsiniz. Müzenin eşi ve benzeri hiçbir yerde yok, bu da yapıyı diğer müzelerden ayıran en temel özelliği olarak dikkat çekiyor.

Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları MüzesiÇağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları MüzesiÇağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 07:01

  Harika bir müze.Müze severlerin mutlaka uğraması gereken bir mekan.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota