Büyükada Rum Yetimhanesi - GeziBilen

Büyükada Rum Yetimhanesi

Büyükada Rum Yetimhanesi

Prinkipo Rum Yetimhanesi olarak da adlandırılan Büyükada Rum Yetimhanesi, Büyükada’ya bağlı Manastır Tepesi’nde eşsiz bir konuma sahiptir. Bir Fransız şirketin otel olarak 1898 – 1899 tarihlerinde inşa ettirdiği Büyükada Rum Yetimhanesi’nin mimarı ise ünlü Alexandre Vallaury’dir. Günümüzde boş olsa da halen daha görülmeye değer bir yapı olan yetimhane, Rum Ortodoks Patrikhanesi’nin kontrolündedir. Bazı iddialara göre dünyanın en büyük ahşap binası olan Büyükada Rum Yetimhanesi’nin en ayırt edici özelliği, dünyanın ilk çok katlı ahşap yapısı olmasıdır.

İlk etapta “Prinkipo Palas” adı altında bir otel olarak tasarlanan ve de inşa edilen, ancak sonradan gerekli izinler alınamadığı için el değiştiren Büyükada Rum Yetimhanesi’nin ilk sahibi Eleni Zarifi adındaki bir Rum kadın oldu. Aslında Yedikule’de bulunan Balıklı Rum Hastanesi’nde hizmet veren ve 1902 senesinde de bugünkü binasına taşınan yetimhane, I. Dünya Savaşı sırasında Kulesi Askeri Mektebi olarak kullanıldı. Sade bir tasarıma sahip olsa da dıştan bakıldığında ihtişamlı bir görünümü olan Büyükada Rum Yetimhanesi, 1903 yılında büyük bir törenle “yetimhane” olarak açıldı.

Bir dönem Rum göçmenlere de kapısını açan Büyükada Rum Yetimhanesi, Heybeliada’ya nakledildiği için 1960’larda bina tamamen kapanıp boşaltıldı. Genel hatları itibariyle ahşap karkas sistemde inşa edilen yapı esasen beş katlı olsa da yan bölümlerinde altı katlı olma özelliğini taşır. Büyükada’nın tepesine bakıldığı an hemen göze ilişen bu görkemli yapıya sonradan idare binası eklendi ve bir süre sonra da burası ilkokul olarak kullanıldı. Sonradan eklenen binayla birlikte günümüze ulaşan Büyükada Rum Yetimhanesi’ni görmek için tepeyi tırmanmak gerekiyor.

Büyükada Rum YetimhanesiBüyükada Rum YetimhanesiBüyükada Rum YetimhanesiBüyükada Rum Yetimhanesi

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 09:00

  Kocaman bir ahşap yapı gelip bahçesinden iyice inceleye bilirsiniz.

 • kargidanecee
  29.09.2022 11:06

  En büyük ahşap yapılardan biri diye biliyorum.

 • aleynaayenerr
  27.07.2022 08:51

  Dünyanın en büyük ahşap yapılarından biri. İçeri giremiyorsunuz fakat dışarıdan bile sizi etkileyecek görkemli bir yapıya sahip

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota