Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii)

Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii)

22.02.2021 00:18


Genellikle Ortaköy Camii olarak bilinen ama esas adı Büyük Mecidiye Camii olan tarihi yapı, İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Ortaköy semti sınırları içerisinde yer alır. Tipik bir neo barok tarzı mimari olan Büyük Mecidiye Camii, 1853 senesinde Sultan Abdülmecid tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a yaptırılmıştır.

Barok üsluba sahip olmasının yanı sıra Boğaziçi’ndeki merkezi konumu ile de dikkat çeke Büyük Mecidiye Camii, tıpkı diğer selatin camiler gibi hünkar ve harem olmak üzere iki ayrı bölümden meydana gelir. Boğaz’ın eşsiz güzelliğini sunan ve İstanbul’a gelen her yerli yabancı turistin istisnasız önünde fotoğraf çekildiği bu tarihi yapıya güzellik katan bir diğer detay ise geniş ve yüksek pencerelerdir.

Merdivenle çıkılabilen Büyük Mecidiye Camii’nin tek şerefeli iki minaresi olmasına ek olarak duvarlarının da beyaz kesme taştan yapılmış olması büyük ölçüde ilgi görür. Mermer ve mozaikten yapılan mihrabın kesinlikle görülmeye değer olduğu Büyük Mecidiye Camii’nin mimberi de meşhur somaki kaplı mermerden imal edilmiştir. İnce işçiliğin her bölümünde karşınıza çıkacağı Büyük Mecidiye Camii’nin tarih boyunca geçirdiği en büyük restorasyonlardan biri de 2011 ile 2014 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleşen onarımdır.

İnşasına 1853 senesinde başlanan ve 1854’te de ibadete açılan Büyük Mecidiye Camii’nde bir kubbe ve iki minare bulunur. Günümüzde de ibadete ve ziyarete açık olan, belki de İstanbul’un en güzel Boğaz manzarasını sunan noktalardan birinde yer alan Büyük Mecidiye Camii, halen daha kentin en turistik mimarileri arasında gösterilir.

Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii)Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii)Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii)Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii)

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:27

  Büyük Mecidiye Camii ya da halk arasında bilinen adı ile Ortaköy Camii, İstanbul Boğaziçi’nde Beşiktaş ilçesinin, Ortaköy semtinde sahilde bulunan Neo Barok tarzında bir camiidir.

 • Q32iNgAb
  16.06.2022 06:44

  Beşiktaş

 • caliskanahmt
  02.03.2023 11:49

  Boğazda bulunan ve sahile sıfır olan muhteşem bir camii

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler