Bostancı Kuloğlu Camii - GeziBilen

Bostancı Kuloğlu Camii

Bostancı Kuloğlu Camii

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Kadıköy ilçesinin Bostancı semtinde yer alan Bostancı Kuloğlu Camii’nin bir diğer ismi de Bostancı Camii’dir.

1870 yılında Acıbadem-Kadıköy’de dünyaya gelen ve 1927’de hayata gözlerini yuman Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın öncülerinden Türk Mimar Kemaleddin Bey tarafından yaptırılmıştır. Bostancı’daki tren istasyonuna oldukça yakın bir konumda bulunduğundan Bostancı İstasyon Camii olarak da adlandırılmaktadır.

1913 yılında inşa edilen caminin buna rağmen kapısının üzerinde yer alan tabelada inşa tarihi 1915’tir. Bunun temel nedeninin ise miladi ile hicri takvimlerin çevirilerinde 1-1,5 yıllık bir sapma meydana gelmesinden ötürü olduğu düşünülmektedir.

Oldukça geniş bir arazi üzerinde konumlanan caminin avlusunda bir de okul bulunmaktadır. Bu okul ise günümüzde Bostancı Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Tek minareli ve tek şerefeli olan Bostancı Kuloğlu Camii, oldukça mütevazı ve bahçesindeki şadırvanla da bir hayli estetik bir görünüme sahiptir.

Bostancı Kuloğlu CamiiBostancı Kuloğlu CamiiBostancı Kuloğlu CamiiBostancı Kuloğlu Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota