Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi

Kısaltılmış adı BOUN olan ve bu şekilde de anılan Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye’nin en gözde devlet üniversitelerinden biri olma özelliğini taşır.

İlk olarak Christopher Robert ve Cyrus Hamlin öncülüğünde 16 Eylül 1863 tarihinde “Robert Koleji” adı altında kurulan Boğaziçi Üniversitesi, 100 yıldan uzun bir süre bu adla günümüzdeki Güney Kampüsü’nde hizmet verdikten sonra 10 Eylül 1971’de Türkiye Cumhuriyeti’ne devredilir.

Tamı tamına 1 milyon 672 bin 106 metrekarelik bir alanı kaplayan Boğaziçi Üniversitesi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan (YKS) en yüksek puanları alan öğrencilerin ilk tercihi haline gelen bir kurumdur. İngilizce eğitimin verildiği üniversite 2006, 2007 ve 2008 yıllarında ise en çok tercih edilen üniversiteler sıralamasında birinci olmuştur.

20 Eylül 1971 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi adı altında bağımsız bir üniversite olarak eğitim vermeye başlayan kurumun ilk rektörü Aptullah Kuran olur. Biri Anadolu Yakası’nda, diğer beş tanesi de Avrupa Yakası’nda olmak üzere toplamda altı kampüsü bulunan Boğaziçi Üniversitesi’nin ana kampüsü ise Güney Kampüsü’dür. Büyük bir kısmı 18’inci yüzyılın sonlarında inşa edilen binalardan meydana gelen üniversite bünyesinde bir de Albert Long Hall, Anderson Hall, Mithat Alam Film Merkezi ve Van Millingen Kütüphanesi gibi birimler mevcuttur.

Uçaksavar Kampüsü, Hisar Kampüsü ve Kuzey Kampüsü’nün Bebek’te yer aldığı Boğaziçi Üniversitesi’nin Kuzey Kampüsü’nde zengin bir koleksiyona sahip Abdullah Kuran Kütüphanesi yer alır. Kilyos’taki Sarıtepe Kampüsü de 1 milyon 272 bin 600 metrekarelik bir alanı kaplar.

Boğaziçi ÜniversitesiBoğaziçi ÜniversitesiBoğaziçi ÜniversitesiBoğaziçi Üniversitesi

Yorumlar

 • Yeliz Gencin
  24.08.2021 13:08

  En güzel yıllarımın geçtiği yer. 😊😊

 • M. Furkan
  25.08.2021 10:19

  hayallerin üniversitesi:)

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler