Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

22.02.2021 00:18


İstanbul Anadolu Yakası’nda, Boğaziçi Köprüsü’nün hemen altında oldukça merkezi bir konuma sahip olan Beylerbeyi Sarayı, İstanbul sarayları ve kültürel mirasları arasında önemli bir yere sahiptir.

Tarihi Bizans dönemine dayanan Beylerbeyi Sarayı, yapıldığı ilk dönemlerde “İstavroz Bahçeleri” adıyla anılır, Osmanlı döneminde ise padişahların has bahçelerinden biri olarak kullanılırdı. Sarayın “Beylerbeyi” adını alması ise 16’ncı yüzyılda Beylerbeyi Mehmed Paşa’nın buradaki köşküne dayanır.

Geçmişten bugüne sayısız Osmanlı padişahın ilgisini çeken ve bu bölgeye inşa edilen köşk ve kasırlar ile farklı bir kategoride değerlendirilen Beylerbeyi Sarayı’nın günümüzdeki hali Sultan Abülaziz tarafından yaptırılmıştır. II. Mahmud’un ahşaptan yapılma Sahil Sarayı’nın yıktırıldığı yere yapılan Beylerbeyi Sarayı’nın inşası 1861 – 1865 yılları arasında gerçekleşmiş olmakla birlikte mimarı da ünlü Serkis Balyan’dır.

Sultan Abdülaziz döneminden bugüne yabancı devlet başkanlarının ağırlanmasında kullanılan Beylerbeyi Sarayı, tarih boyunca İran Şahı, Karadağ Kralı, Sırp Prensi ve Fransız İmparatoriçesine kapılarını açtı. Pazartesi ve perşembe hariç her gün 09.30 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen Beylerbeyi Sarayı, Sultan II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesinden ölümüne (1918) kadar olan sürece de şahit olmuştur.

Hem Batı hem de Doğu üsluplarının harmanlandığı bu muhteşem saray gerek iç dizaynı gerekse dış cephesi ile adeta göz doldurmaktadır. Tipik Osmanlı saraylarında olduğu gibi Harem ve Selamlık olmak üzere iki ana bölümden meydana gelen Beylerbeyi Sarayı’nın süslemeleri Harem bölümünde çok daha zengindir. 26 oda, altı salon ve üç girişten oluşan sarayın bir bölümü (bodrum katı) ise mutfak ve depo olarak kullanılırdı. Rutubeti önleyen, sıcağa karşı dayanıklı döşemelerin dikkat çektiği Beylerbeyi Sarayı, Mısır’dan özel olarak getirtilen hasırlar ile kaplanmıştır.

Beylerbeyi SarayıBeylerbeyi SarayıBeylerbeyi Sarayı

Yorumlar

 • dervis
  10.04.2022 01:45

  içeri ziyaret varmı ücreti ne kadar

 • Kerim AZ
  25.08.2021 21:04

  Süper detaylara sahip. İç fotoğrafı da olsa güzel olurdu.

 • ftherdincc
  13.01.2023 09:31

  Osmanlı'dan kalan konum ve görsellik açısından muhteşem bir saray

 • cannalii
  08.02.2023 11:56

  Görülmesi gereken saraylardan birisi. Olağanüstü güzel. Saray iki katlı. Sultan Abdülaziz ve Abdülhamit bu sarayda yaşamış.

 • gunerican
  08.09.2023 13:19

  İstanbul'un tarihi güzelliklerinden biri olan Beylerbeyi Sarayı, ziyaretçilerini geçmişin büyüleyici izleriyle karşılıyor. Sarayın ihtişamı ve bahçesindeki manzara, tarih ve sanat meraklıları için unutulmaz bir deneyim sunuyor. Mutlaka görülmesi gerekiyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler