Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

05.05.2023 10:51


Osmanlı döneminde devrin en önemli cam fabrikasından ismini alan Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nin tarihi binası Mısır Hidivi İsmail Paşa’nın kapı kethüdası olan ve Sultan Abdülaziz tarafından vezirliğe kadar yükseltilen Abraham Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Yaklaşık 360 dönümlük geniş bir koruluk içine  19. yüzyılda inşa ettirdiği köşkler, kuşhaneler, havuzlar, tiyatro binasından günümüze kalan ahır binası restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. 

Çağının mimari özelliklerini taşıyan, U planlı taş bina görkemli yapısıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca 117 farklı türde ağacıyla yeşilin her tonuna sahip bahçe ise gelenlere görsel şölen sunmaktadır. Beykoz’daki çiftliğini yaptırırken bahçesiyle de özellikle ilgilenen Abraham Paşa, Osmanlı Devleti’nde bulunmayan bitki ve ağaçları özenle seçerek buraya getirtmiş. Oldukça geniş bir alana sahip bahçedeki bu çeşitlilik, Beykoz Cam ve Billur Müzesi’ne botanik müzesi niteliği de kazandırmaktadır. 

Tarihin ilk çağlarında kullanılan ve Türk cam sanatının gelişim evrelerinin izlenebildiği Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nin koleksiyonunda, Türk camlarının yanı sıra Avrupa’da Osmanlı sarayları için üretilmiş eşsiz eserler, Selçuklu dönemine ait eşyalar ayrıca Fransız yapımı parfüm şişesi, gaz lambası, su ibriği gibi gündelik eşyalar da bulunmaktadır. Cam sanatının seçkin örneklerinden 1.480 parça eserin sergilendiği müze, 12 tematik bölümden oluşmaktadır. Müzenin çıkış bölümünde Fransız yapımı aynalı saltanat arabası ise müzenin en göz alıcı eserlerinden biridir.


Fotoğraf Kaynağı: https://www.millisaraylar.gov.tr/muzeler-ve-fabrikalar/beykoz-cam-muzesi

Beykoz Cam ve Billur MüzesiBeykoz Cam ve Billur MüzesiBeykoz Cam ve Billur MüzesiBeykoz Cam ve Billur Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler