Balıklı Meryem Ana Rum Manastırı

Balıklı Meryem Ana Rum Manastırı

Balıklı Meryem Ana Rum Manastırı

Yunanca adı Moni tis Theotoku tis Pigis olan Balıklı Meryem Ana Rum Manastırı, İstanbul Zeytinburnu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Balıklı semtinde konumlanır. Tipik bir Rum Ortodoks ibadethanesi olan manastır, Doğu Roma İmparatoru I. Justinianus tarafından 559 – 560 yıllarında inşa edilmiştir.

Zaman içinde harap olduğu için Osmanlı dönemine denk gelen 1835 tarihinde tekrardan inşa edilen tarihi Balıklı Meryem Ana Rum Manastırı’nın sol tarafında Ermeni mezarlığı ve ilerisinde de Manastır Cafe bulunmaktadır. Saat 16.00’dan önce ücretsiz bir şekilde ziyaret edebileceğiniz manastırın bir de gösterişli bir ayazması vardır. Ayazmasının içerisinde halen daha balıkların olduğu ve tarih boyunca şifalı olduğuna inanılan Balıklı Meryem Ana Rum Manastırı’nı ziyaret edenler ayazma suyunu şişeye doldururlarmış.

Manastır sadece kilise binası değil, aynı zamanda rahibelerin kaldığı bölüm, dünyanın dört bir yanından gelen Ortodoksların ikamet edebileceği yatakhane ile önemli isimlerin mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Avlusunda fotoğraflamaya değer pek çok heykelin olduğu Balıklı Meryem Ana Rum Manastırı, 6 – 7 Eylül 1955’te büyük zarar görmüş ve sonradan kapsamlı bir restorasyondan geçmiştir. Manastırdaki mezarların üzerinde ise Hıristiyan ve Bizans sembollerinin yanı sıra ölen kişilerin heykelleri bulunmaktadır.

İlk bakışta bakımsız ve çok eski görünse de içerisine girdiğiniz anda büyülemeyi başaran Balıklı Meryem Ana Rum Manastırı’nın çok yakınındaki Merkez Efendi Camii de mutlaka görülmeye değer bir yapıdır. Ziyaretçilerinin genelinin Ermeni ve Rumlardan oluştuğu Balıklı Meryem Ana Rum Manastırı’na tramvay ile ulaşmak oldukça kolaydır.

Balıklı Meryem Ana Rum ManastırıBalıklı Meryem Ana Rum ManastırıBalıklı Meryem Ana Rum Manastırı

Yorumlar

 • 7rH3aaxM
  12.06.2023 08:34

  Buraları gezdiğim ve ilimden dolayısı ile yazdıkları dillekceler itibari yan tarafında bulunan kanuni sultan Süleyman fermanı ile mezarlık ve kilisesi vakfı ile orada definleri halen devam eden mezarlık bakım ve ilaçlama budama işleri ne müdahil olmuştum

 • furkanakay
  17.11.2022 07:56

  Kilise ve ayazmadan oluşuyor. Küçük ama güzel bir kilise.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler