Balat Çarşı

Balat Çarşı

22.02.2021 00:18


İstanbul’un hem en esrarengiz hem de en popüler semtlerinden biri olan Balat, en çok da semtin dokusunu en iyi şekilde yansıtan çarşısı ile öne çıkmaktadır. Halk arasında Balat Çarşısı olarak bilinen bu mekan, alışveriş tutkunlarından ziyade fotoğraf severlerin adeta ilgi odağıdır.

Balat Çarşısı, 1492 yılında İspanyol engizisyonundan kurtulmaya çalışan Yahudilerin Balat’a yerleşmesiyle birlikte bir semte dönüşen bölgede dükkanların da kurulması sonrasında popülerleşmeye başlamıştır. Leblebiciler Sokağı’nın Balat Çarşısı’nın en çok ilgi gören noktası olduğunu söylemenin mümkün olduğu çarşıda hemen her şeyin eski usul olduğu sokağın adına aldanıp da içerisinde sadece leblebicilerin olduğunu düşünmek yanlış olur. Öyle ki eczane, terzi, kasap, şekerci, ayakkabı tamircisi, fırın ve daha fazlasının olduğu sokakta aradığınız her şeyi bir arada bulmanız mümkün.

Adını bile unuttuğumuz, çok eskilerde kalan zanaatların halen daha icra edilmeye çalışıldığı ve tüm bunların büyük zorluklar içerisinde gerçekleştiği Balat Çarşısı Leblebiciler Sokağı’nda bu zanaatkarların dükkanlarına da uğramak bu anlamda büyük önem taşıyor. Adı gibi gerçekten bir Çıfıt çarşısını andıran ve renk renk dükkanların, malzemelerin olduğu, her karesinin bir masaldan fırlamışçasına göze güzel ve eksantrik geldiği Balat Çarşısı tek kelimeyle bir tam gününüzü keyifle geçirebileceğiniz bir yer.

Kozmopolit yaşamdan uzaklaşacağınız, kelimenin tam anlamıyla bir anlığında eski İstanbul sokaklarına ışınlanacağınız Balat Çarşısı’nın ara sokaklarından girerek rengarenk, genelinin iki üç katlı olduğu birbirine bitişik cumbalı eski evlerini görebilir ve hoşunuza gidenleri fotoğraflayabilirsiniz.

Balat ÇarşıBalat Çarşı

Yorumlar

 • caliskanahmt
  01.03.2023 13:51

  Küçük ve tattlı balat çarşısı

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler