Bahriye Nezareti Çeşmesi - GeziBilen

Bahriye Nezareti Çeşmesi

Bahriye Nezareti Çeşmesi

Osmanlı Devleti'nde Osmanlı Donanmasından sorumlu bakanlığa verilen isim olan “Bahriye Nezareti”nden adını alan Bahriye Nezareti Çeşmesi, İstanbul’un en eski çeşmelerinden biri olma özelliğini taşır. 1917 yılında kullanıma açılan ve tüm görkemi ile adaya gelenleri karşılayan çeşme halen daha ilk günkü gibi durması ile görenleri şaşırtmaktadır.

Heybeliada’nın en merkezi noktalarından Lozan Meydanı’nda mükemmel bir konuma sahip olan Bahriye Nezareti Çeşmesi, mermer ve kesme taştan inşa edilmiş olup, genel hatları itibariyle eklektik üslubunu yansıtmaktadır. Üç kanatlı ve hazneli tipik bir meydan çeşmesi olan Bahriye Nezareti Çeşmesi’nin en ilginç özelliği ise orta kanadının yan kanatlarından daha yüksek ve geniş olmasıdır.

Üzeri soğanbaşı kubbe ile örtülü olan orta kanadının yan kanatlara göre daha çok vurgulandığı Bahriye Nezareti Çeşmesi’nin saçak kısmı da C kıvrımı verilerek belirgin bir hale getirilmiştir. Yan kanatların düz çatılı, saçak bölümünün alt kısmı da madalyonlar ile hareketlendirildiği Bahriye Nezareti Çeşmesi’nin köşelerindeki ikişer volütlü konsollar da kesinlikle görülmeye değer.

İstiridye kabuğu motifinin olduğu sivri kemerli ön cephesinin her görende hayranlık duygusu uyandırdığı Bahriye Nezareti Çeşmesi’nin kemer ayakları mukarnas grubu ile profillendirilerek içe doğru kıvrılmıştır. Rumi, ili ve kıvrık dal palmetten meydana gelen kompozisyonun apayrı bir hava kattığı Bahriye Nezareti Çeşmesi’nin ayna taşları ise tamamen mermerden inşa edilmiştir. Çeşmenin iki yan kanadındaki sivri kemerli nişler ve süslemelerin yanı sıra esas zenginlik katan kabaralar da büyük ilgi görür. 1917 senesinde Bahariye Nezareti’nin yaptırdığı Bahriye Nezareti Çeşmesi büyük bir törenle halkın hizmetine açılmıştır.

Bahriye Nezareti ÇeşmesiBahriye Nezareti ÇeşmesiBahriye Nezareti Çeşmesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota